E-spora yönelik tutumların değerlendirilmesi: bir ölçek geliştirme çalışması
Evaluation of attitudes towards e-sports: A scale development
  1. Tez No: 887082
  2. Yazar: AYŞEGÜL ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ARIKAN FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı e-spora yönelik tutumu değerlendirmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Bu amaçla geliştirilen ölçek formu 15-29 yaş aralığında 574 katılımcıya uygulanmıştır. Ölçek geliştirme çalışması kapsamında güvenilirlik analizi ve açımlayıcı faktör analizi 364 kişinin yer aldığı grupla, doğrulayıcı faktör analizi ise 210 kişiden oluşan farklı bir grupla gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS 20 programı ve Lisrell yazılımı kullanılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda, ölçeğin 27 madde ve üç faktörden oluştuğu görülmüştür. Bu faktörler literatürden edinilen bilgiler doğrultusunda Bağlılık, Kazanım ve Olumsuz Algı olarak isimlendirilmiştir. Ölçeğin tamamı için Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0.96 iken her bir alt boyut için Cronbach alfa güvenirlik katsayıları 0.87 ile 0.97 arasında değişkenlik göstermektedir. Ölçeğin geçerliğini belirlemek üzere doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda 3 faktörlü yapı doğrulanmıştır. Bulgular sonucunda bu çalışma kapsamında geliştirilen ölçeğin e-spora yönelik tutumu geçerli ve güvenilir bir şekilde ölçtüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable measurement tool to evaluate attitudes towards e-sports. The scale form developed for this purpose was applied to 574 participants between the ages of 15-29. Within the scope of the scale development study, reliability analysis and exploratory factor analysis were carried out with a group of 364 people, and confirmatory factor analysis was carried out with a different group of 210 people. SPSS 20 program and Lisrell software were used to analyze the data obtained from the research. As a result of exploratory factor analysis, it was seen that the scale consisted of 27 items and three factors. These factors are named as Commitment, Gain and Negative Perception, in line with the information obtained from the literature. While the Cronbach alpha reliability coefficient for the entire scale is 0.96, Cronbach alpha reliability coefficients for each subscales ranged from 0.87 to 0.97. Confirmatory factor analysis was performed to determine the validity of the scale. As a result of the analysis, the 3-factor structure was confirmed. As a result of the findings, it was revealed that the scale developed within the scope of this study measured the attitude towards e-sports in a valid and reliable way.