Okul sporları alanında çalışan kamu personelinin problem çözme becerisi ve meslektaş ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the problem solving skills and co-worker relationship of public personnel working in the field of school sports
  1. Tez No: 887103
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZDAĞ KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ALGÜN DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin 81 kentinde görevli okul sporları alanında çalışan kamu personelinin problem çözme becerisi ve meslektaş ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 2023-2024 döneminde 81 kentte görevli okul sporları çalışanları katılmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığıyla Etik kuruldan gereken izinlerin alınmasının ardından veriler toplanmıştır. Birinci bölümde katılımcılara araştırmacı tarafından düzenlenmiş olan Kişisel Bilgi Formu, ikinci bölümde Çam ile Tümkaya'nın (2007) geliştirdiği“Kişilerarası Problem Çözme Envanteri (KPÇE)”olan Probleme Olumsuz Yaklaşma, Yapıcı Problem Çözme, Kendine Güvensizlik, Sorumluluk Almama ve Israrcı-Sebatkar Yaklaşımla 5 alt boyuttan oluşan form, Üçüncü bölümde ise katılımcıların algıladıkları meslektaş ilişkileri hakkındaki farkındalık düzeylerini tespit etmek amacıyla kullanılan, Oranje (2001) tarafından geliştirilmiş olan, Özgün (2005) tarafından ise Türkçe' ye uyarlanan“Meslektaş İlişkileri Algısı Ölçeği”uygulanmıştır. Ulaşılan datalar analiz edildiği zaman okul sporları alanında çalışan kamu personelinin demografik özelliklerine göre meslektaş ilişkisi, problem çözme becerisi ve alt boyutlarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Meslektaş ilişkisiyle Problem Çözme Envanteri alt boyutları olan Yapıcı Problem Çözme ve Israrcı Sebatkar Yaklaşım arasında pozitif yönlü bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the problem-solving skills and colleague relationships of public personnel working in the field of school sports in 81 provinces of Turkey. School sports personnel working in 81 provinces in the 2023-2024 academic year participated in the study. The data collection process started after obtaining the necessary permissions from the Ministry of Youth and Sports and the Ethics Committee. In the first part, the participants were given a Personal Information Form prepared by the researcher, and in the second part, the“Interpersonal Problem Solving Inventory (CPSI)”developed by Çam and Tümkaya (2007) was evaluated with negative approach to the problem, constructive problem solving, lack of self-confidence, lack of responsibility and insistent-persistent approach. In the third part, the“Colleague Relations Perception Scale”, developed by Oranje (2001) and adapted into Turkish by Özgün (2005), was used to determine the awareness level of the participants about their perceived colleague relations. When the data obtained was analyzed, no significant difference was found in colleague relations, problem-solving skills and sub-dimensions according to the demographic characteristics of public personnel working in the field of school sports. There is a positive pattern between collegial problem solving and the Problem Solving Inventory sub-dimensions Constructive Problem Solving and Persistent Persistent Approach.