Kolajen içeren nütrikozmetik yeşil çayın yaşlanma karşıtı işlevinin spektroskopik, ın-vitro ve moleküler yöntemler ile araştırılması
Evaluation of anti-ageing function of collagen-containing nutricosmetic green tea using spectroscopic, in-vitro and molecular methods
  1. Tez No: 887112
  2. Yazar: MEYSA NUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TEKİNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kolajen, hücrenin büyümesine destek olan ve bağ dokularının esnek yapısını sağlayan bir yapıdır. İşlevselliğine göre 28 farklı türü bulunmakta olup, aralarında Tip 1, 2, 3 ve 4 kolajenler en yaygınlarıdır. Bu çalışmada, kolajen içeren nütrikozmetik yeşil çayın yaşlanma karşıtı işlevinin spektroskopik, in vitro ve moleküler yöntemler ile araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Tip 1-Tip 3 içeren kolajen miksi, kolajenli yeşil çay ve normal yeşil çay örneklerinde, LC-MS/MS ile aminoasit profili, L929 ve HaCaT hücre hatlarında MTS hücre canlılığı etkileri ve toplam rölatif telomer uzunluğu incelenmiştir. Bulgulara göre, EAA ve non-EAA değerleri Tip 1-Tip 3 kolajen miksinde 3338 mg/100 g ve 19482 mg/100 g; kolajenli yeşil çayda ise 18,0 mg/100 g ve 22,3 mg/100 g olarak belirlenmiştir. MTS testi, L929 hücre canlılığında, 48. saatte 200 μg/ml Tip 1-Tip 3 kolajen miksinde %114,4 ve 400 μg/ml kolajenli yeşil çayda %116,6; HaCaT hücre canlılığında ise, 48. saatte, 400 μg/ml Tip 1-Tip 3 kolajen miksinde %120,4 ve 100 μg/ml kolajenli yeşil çayda ise %116,1 artış olduğunu göstermiştir. Toplam rölatif telomeraz uzunluğu bulgularına göre, L929 hücrelerinde 24.saate 64,7 kat, HaCaT hücrelerinde ise 48.saat sonunda 2,2 katı artış belirlenmiştir. Sonuç olarak, kolajen içeren nütrikozmetik ürünlerin yaşlanma karşıtı etkilerinin geniş kapsamlı araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Collagen is a structure that supports cell growth and the flexible structure of connective tissues. There are 28 types, and Types 1, 2, 3, and 4 are the most common. This study aimed to investigate the anti-ageing function of nutricosmetic green tea containing collagen by spectroscopic, in vitro and molecular methods. Therefore, Type 1 & 3 collagen mix, collagen-containing green tea and regular green tea were exposed to amino acid profiling by LC-MS/MS, in vitro MTS cell viability on L929 and HaCaT cells, and total relative telomere length quantification. The findings showed that EAA and non-EAA levels in Tip 1 & 3 collagen mix and collagen-containing green tea were found to be 3338, 19482 mg/100 g, and 18.0 and 22.3 mg/100 g, respectively. MTS results revealed that in L929 viability, 200 μg/ml of Tip 1-Tip 3 collagen mix caused a 114.4% increase, whereas 400 μg/ml of collagen containing green tea by 116.6% at 48thh. However, in HaCaT cells viability, 400 μg/ml of Tip 1-Tip 3 collagen mix caused a 114.4% increase, and 100 μg/ml of collagen-containing green tea by 116.1% at 48th h. Total relative telomere length quantification indicated an increase of 64.7 fold in L929 cells at 24th h and a 2.2 fold increase in HaCaT cells at 48th h. Overall, we concluded that the anti-ageing effects of collagen-containing nutricosmetic products should be extensively investigated.