Kolajen binding domain içeren VEGF'in yağ grefti sağ kalımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 897101
  2. Yazar: FATİH İÇBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DENİZ AKDENİZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Yağ greftleme hem estetik hem de rekonstrüktif cerrahide yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Ancak, greft sağkalımı ve hacim korunumu, bu prosedürün en önemli zorlukları arasında yer almaktadır. Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), anjiyogenezi destekleyerek greft sağkalımını artırma potansiyeline sahiptir, ancak kısa yarı ömrü etkinliğini sınırlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, kolajen bağlanma bölgesi içeren modifiye VEGF (CBD-VEGF) kullanarak yağ grefti sağkalımını artırıp artırmayacağını ve özellikle radyoterapi (RT) sonrası fibrotik dokularda bu etkinin nasıl gerçekleştiğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 24 adet Spraque Dawley cinsi sıçan kullanılarak gerçekleştirildi. Sıçanların sırt bölgesine genel anestezi altında RT uygulanarak fibrotik doku oluşumu indüklendi ve hayvanlar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. RT işleminden 1 ay sonra Grup 1'e yalnızca yağ grefti, grup 2'ye VEGF ile yağ grefti, grup 3'e ise CBD-VEGF ile yağ grefti uygulanmıştır. 2 ay sonra yağ greftleri diseke edilerek ağırlık ölçümü ve immünohistokimya analizi yapıldı. Fibrozis, nekroz, CD31 pozitifliği (mikrovasküler yoğunluk) ve perilipin pozitifliği (adiposit sağkalımı) gibi parametreler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Fat grafting is a technique widely used in both aesthetic and reconstructive surgery. However, graft survival and volume retention remain significant challenges in this procedure. Vascular endothelial growth factor (VEGF) has the potential to enhance graft survival by promoting angiogenesis, but its short half-life limits its efficacy. The aim of this study is to evaluate whether the use of modified VEGF with a collagen-binding domain (CBD-VEGF) can improve fat graft survival, particularly in fibrotic tissues induced by radiotherapy (RT). Materials and Method: This study was performed using 24 Spraque Dawley rats. Fibrotic tissue formation was induced by applying radiation therapy(RT) to the back region of the rats under general anesthesia, and the animals were randomly divided into three groups.1 month after RT, fat graft alone was applied to Group 1, fat graft with VEGF was applied to Group 2, and fat graft with CBD-VEGF was applied to Group 3. After 2 months, fat grafts were dissected and weight was measured and immunohistochemistry was analyzed. Parameters such as fibrosis, necrosis, CD31 positivity (microvascular density) and perilipin positivity (adipocyte survival) were evaluated.