İşitme cihazı merkezinde çalışan odyologlar ile rehabilitasyon merkezinde çalışan odyologların çalışma yaşamı kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of work life quality of audiologists working in hearing aid centers and audiologists working in rehabilitation centers
  1. Tez No: 887113
  2. Yazar: ŞEYMA NUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Odyoloji bilimi kendi içinde farklı çalışma alanlarını bir arada bulundurmaktadır. Literatür araştırması sonucunda bu çalışma alanlarının da kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları olduğu görülmüştür. Bu çalışmada işitme cihazı merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan odyologların çalışma yaşamı kalitelerini 'çalışanlar için yaşam kalitesi ölçeği' ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışma için katılımcılara 'bilgilendirilmiş onam formu' , 'demografik bilgi formu' ve 'çalışanlar için yaşam kalitesi ölçeği' e-anket aracılığıyla sosyal medyalar üzerinden ulaştırılmıştır. Toplam 151 odyolog ile yapılan saha araştırmasında elde edilen verilerin analiz sonucu bağlamında ulaşılan sonuçlara göre; işitme cihazı merkezinde çalışan bireylerin toplam yaşam kalitesi düzeyi ortalaması ve alt boyut ortalamaları düşüktür. Yine aynı şekilde rehabilitasyon merkezinde çalışan odyologların da yaşam kalitesi ve alt boyutları ortalamaları düşüktür. Ancak çalışmada elde edilen sonuçlara göre işitme cihazı merkezinde çalışan odyologların yaşam kalitesi düzeyleri daha yüksektir. Odyologların iş tatmini ve eş duyum düzeylerinin çalışılan sektöre göre anlamlı farklılık gösterdiği; tükenmişlik ve toplam yaşam kalitesi düzeylerinde ise anlamlı bir farklılık gözlenmediği belirlenmiştir. Odyologların tükenmişlik alt boyutu ve toplam yaşam kalitesinde unvana göre anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Tükenmişlik ve toplam yaşam kalitesinde odyolog ve uzman odyologlar arasında anlamlı bir farklılık gözlenirken; diğer unvan grupları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Odyologların iş tatmini alt boyutu ve toplam yaşam kalitesinde aylık kazanca göre anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. İş tatmini ve toplam yaşam kalitesinde 17759-20000 TL gelir düzeyine sahip bireyler ile 20000 TL ve üzeri gelire sahip bireyler arasında anlamlı bir farklılık gözlenirken; diğer gelir grupları arasında anlamlı bir farklılık görülmediği için tabloda yer verilmemiştir. Odyologların iş tatmini ve eş duyum düzeyleri arasında haftalık çalışılan gün sayısına göre anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda işitme merkezi ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan odyologlar, günlük işlerinde yoğun stres, duygusal yorgunluk ve fiziksel zorlanma yaşayabilmektedirler ve bu durum, odyologların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. İşitme merkezi ve rehabilitasyon merkezinde çalışan odyologların yaşam kalitesinin artırılması, onların hem mesleki hem de kişisel yaşamlarında daha mutlu ve verimli olmalarını sağlar. Yukarıda belirtilen öneriler, odyologların iş ortamlarında daha iyi koşullarda çalışmasına, stresle başa çıkmalarına ve genel yaşam kalitelerinin artırılmasına yönelik önemli adımlardır. Bu tür önlemler, odyologların mesleki tatminlerini artıracak ve uzun vadede iş yerinde daha sürdürülebilir ve pozitif bir çalışma ortamı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The science of audiology combines different fields of study within itself. As a result of the literature research, it was seen that these fields of study have their own advantages and disadvantages. This study aimed to compare the quality of work life of audiologists working in hearing aid centers and rehabilitation centers with the 'quality of life scale for employees'. For the study, 'informed consent form', 'demographic information form' and 'quality of life scale for employees' were delivered to the participants via social media via e-survey. According to the results obtained as a result of the analysis of the data obtained in the field research conducted with a total of 151 audiologists; The total quality of life average and sub-dimension averages of individuals working in a hearing aid center are low. Likewise, the average quality of life and sub-dimensions of audiologists working in rehabilitation centers are low. However, according to the results obtained in the study, the quality of life levels of audiologists working in hearing aid centers are higher. It has been found that audiologists' job satisfaction and empathy levels vary significantly depending on the sector they work in; It was determined that no significant difference was observed in burnout and total quality of life levels. It was determined that there was a significant difference in the burnout sub-dimension and total quality of life of audiologists according to title. While a significant difference was observed between audiologists and specialist audiologists in burnout and total quality of life; No significant difference was observed between other title groups. It was determined that there was a significant difference in the job satisfaction sub-dimension and total quality of life of audiologists according to monthly earnings. While there is a significant difference in job satisfaction and total quality of life between individuals with an income level of 17759-20000 TL and individuals with an income of 20000 TL and above; Since there is no significant difference between other income groups, they are not included in the table. It was determined that there was a significant difference between the job satisfaction and emotion levels of audiologists according to the number of days worked per week. In this context, audiologists working in hearing centers and rehabilitation centers may experience intense stress, emotional fatigue and physical strain in their daily work, and this negatively affects the quality of life of audiologists. Increasing the quality of life of audiologists working in hearing centers and rehabilitation centers enables them to be happier and more productive in both their professional and personal lives. The suggestions mentioned above are important steps for audiologists to work in better working conditions, cope with stress, and improve their overall quality of life. Such measures will increase the professional satisfaction of audiologists and create a more sustainable and positive working environment in the workplace in the long term.