Deneysel Alzheimer modelinde insensol asetatın insülin sinyal yolağı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of incensole acetate on insulin signaling pathway in the experimental Alzheimer's model
  1. Tez No: 887121
  2. Yazar: RABİA KALKAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı deneysel Alzheimer modelinde insensol asetatın insülin sinyal yolağı üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: İlk olarak, insensol asetat molekülünün farmakokinetik özellikleri in silico olarak belirlendi. Ardından, insülin reseptörü ve PPARa'yla yaptığı potansiyel etkileşimleri belirlemek adına moleküler kenetleme analizi yapıldı. Çalışmanın in vitro kısmında ilk olarak mezenkimal kök hücreler nöron hücrelerine farklılaştırıldı ve amiloid beta peptidi ile in vitro AH modeli oluşturuldu. Toksik olmayan insensol asetat dozu MTT testi ile belirlendi. AH modeli oluşturulan hücrelere insensol asetat uygulaması yapılarak total RNA izolasyonu ve total protein izolasyonu gerçekleştirildi. INSR, IRS, AKT, AS160, SIRT1, SIRT3 ve SIRT6 gen ekspresyonları RNA ve protein düzeyinde belirlendi. Ab, NF-kB ve NRF2 protein ekspresyonları western blot yöntemi ile, PPARa ekspresyonu immünfloresan yöntemi ile belirlendi. Bulgular: Deneysel Alzheimer modelinde, insensol asetat INSR, IRS, AKT, AS160, SIRT1, SIRT6, NRF2 ve PPARa ekspresyonlarını arttırırken; Ab ve NF-kB protein ekspresyonunu azaltmaktadır. Sonuç: Nöroprotektif bir molekül olan insensol asetatın insülin sinyal yolağı üzerinden etki ederek Alzheimer patolojisinde iyileşme sağlayabilecek potansiyel bir molekül olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of incensole acetate on insulin signaling pathway in the experimental Alzheimer's model. Materials and Methods: For this purpose, firstly, pharmacokinetic properties of incensole acetate was assessed by in silico method. Next, interactions of incensole acetate with insulin receptor and PPARa was examined by molecular docking technique. In the in vitro part of the study, mesenchymal stem cells were induced into neuronal cells and AD model was established with these neuronal cells. Non-toxic IA dose were determined by MTT test. RNA and protein isolation was performed within Ab and IA applied cells. INSR, IRS, AKT, AS160, SIRT1, SIRT3 and SIRT6 gene expressions were determined in mRNA and protein levels. Ab, NF-kB and NRF2 protein expression was determined by Western blot method while PPARa expression was analyzed by immunoflorescent method. Results: Incensole acetate increased INSR, IRS, AKT, AS160, SIRT1, SIRT6, NRF2 ve PPARa expression, while decreasing Ab and NF-kB protein expression. Conclusion: It has been concluded that neuroprotective IA substance is a potantial molecule that can ameliorate AD pathology through insulin signaling pathway.