The role of Frank Street in the public life of Izmir
İzmir'in kamusal yaşamında Frenk Caddesi'nin rolü
- Tez No: 887137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Tarih, Architecture, Sociology, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, İzmir'in 1850-1922 yılları arasındaki önemli gelişmelerini, liman kenti olarak en parlak dönemi ve benzersiz modernleşmesi üzerine odaklanarak incelemektedir. İstanbul merkezli Batılılaşmanın aksine, İzmir'in büyümesi Levanten kültürü ve Akdeniz ticareti ile yönlendirilmiştir. Araştırma, Frenk Caddesi'ni merkeze alarak, bu caddenin toplumsal ve kamusal yaşama etkilerini ve Kemeraltı ve kıyı şeridi gibi kentsel alanlarla bağlantılarını incelemektedir. Frenk Caddesi'ndeki ticari faaliyetler, günlük yaşam ve özel günleri analiz ederek, caddenin evrimine kapsamlı bir bakış sunmaktadır. Çok disiplinli bir yaklaşım kullanarak, tarihi haritalar, fotoğraflar, kartpostallar ve dijital modeller Frenk Caddesi'nin kamusal yaşamını analiz etmek için dahil edilmiştir. Dönemin benzersiz ekonomik ve kültürel sistemlerini vurgulayarak, araştırma, İzmir'in tarihsel bireyselliğini deterministik açıklamalara dayanmadan anlamayı amaçlamaktadır. Farklı kaynaklardan elde edilen verileri sentezleyerek, Frank Caddesi'nin İzmir'in kentsel tarihi ve kimliğinin şekillenmesindeki rolüne dair nüanslı bir yorum sunmaktadır. Goad haritası kullanılarak yapılan Frank Caddesi ve Kemeraltı analizi, beş kentsel düğüm ve alan içinde dört aralık belirleyerek detaylı bir kentsel yapı ortaya koymaktadır. Fasula Meydanı ve Kızlar Sokağı ile Sultaniye Sokağı'nın kesişimi gibi bu kentsel düğümler, kamusal faaliyetler ve bağlantı noktaları olarak hizmet ederek sosyal etkileşim ve ticareti teşvik etmektedir. Kentsel düğümler arasındaki karşılıklı bağlantılar, İzmir'in canlı karakterine katkıda bulunan günlük yaşam ve özel günlerin harmanını göstermektedir. Bu çalışmada, Frank Caddesi ve Kemeraltı, ayrı değil, iç içe geçmiş dünyalar olarak ele alınmakta ve İzmir'in modernleşme süreci üzerine yeni perspektifler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores İzmir's significant developments from 1850 to 1922, focusing on its peak prosperity and unique modernization as a port city. Unlike Istanbul-centered Westernization, İzmir's growth was driven by Levantine culture and Mediterranean trade. The research centers on Frank Street, examining its impact on communal and public life, and its connections with urban areas like Kemeraltı and the coastline. By analyzing commercial activities, daily routines, and special occasions on Frank Street, it provides a comprehensive view of the street's evolution. Utilizing a multidisciplinary approach, historical maps, photographs, postcards, and digital models are included to analyze the public life of Frank Street. Emphasizing the unique economic and cultural systems of the period, the research seeks to understand İzmir's historical individualism rather than relying on deterministic explanations. It synthesizes data from various sources to present a nuanced interpretation of Frank Street's role in shaping İzmir's urban history and identity. The analysis of Frank Street and Kemeraltı, using the Goad map, reveals a detailed urban structure, identifying five urban nodes and four intervals within the area. These urban nodes, such as Fasula Square and the junction of Kızlar Street and Sultaniye Street, serve as focal points of public activities and connectivity, fostering social interaction and commerce. The interconnectedness between the urban nodes illustrates the blend of daily life and special occasions that contributed to İzmir's vibrant character. In this study, Frank Street and Kemeraltı are discussed not as separate but as interpenetrated worlds, offering new perspectives on İzmir's modernization process.