Okul öncesi öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve liderlik uygulamalarına yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of pre-school teachers candidates views on sustainable development goals and leadership activities
- Tez No: 887139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma hedefleri (SKH) ve liderlik uygulamalarına yönelik tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı, bu konulara yönelik farkındalık ve tutumların nasıl şekillendiğini, cinsiyet ve sınıf seviyelerine göre farklılıkları ve bu farkındalıkların eğitim programlarına entegrasyonunu değerlendirmektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler, 20 maddelik beşli Likert tipi bir ölçek ile toplanmış, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel veri toplama aracı olarak“Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Liderlik Uygulamaları Tutum Ölçeği”kullanılmış ve 389 okul öncesi öğretmen adayına uygulanmıştır. Nitel veriler ise 92 öğretmen adayı ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Veri analizi sürecinde, nicel veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bağımsız örneklemler t-testi ve Tek Yönlü ANOVA kullanılarak cinsiyet ve sınıf seviyelerine göre farklılıklar incelenmiştir. Nitel veriler tematik analiz yöntemi ile kodlanmış ve ana temalar, alt temalar ve kategoriler belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, öğretmen adaylarının SKH ve liderlik uygulamalarına yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğunu göstermiştir. Kadın öğretmen adaylarının bu konulara yönelik tutumları erkeklere göre daha olumludur. Sınıf seviyelerine göre farklılıklar da anlamlı bulunmuş, özellikle 2. sınıf öğrencilerinin en yüksek tutum puanlarına sahip olduğu görülmüştür. Bölgesel analizlerde, Doğu Anadolu bölgesindeki öğretmen adaylarının en yüksek tutum puanlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Öneriler arasında, SKH ve liderlik uygulamalarının eğitim programlarına daha fazla entegrasyonu, liderlik eğitimlerinin güçlendirilmesi, çevre dostu eğitim materyallerinin kullanılması ve bölgesel farklılıkların dikkate alınması yer almaktadır. Ayrıca, küresel vatandaşlık ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminin güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu bulgular, öğretmen eğitimi programlarının sürdürülebilir kalkınma ve liderlik becerilerine odaklanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine pre-service preschool teachers' attitudes towards sustainable development goals (SDGs) and leadership practices. The aim of the research is to evaluate how awareness and attitudes towards these issues are shaped, differences according to gender and grade levels, and the integration of these awareness into education programs. Mixed research method was used in the study. Quantitative data were collected with a 20-item five-point Likert-type scale, while qualitative data were obtained through semi-structured interview questions.“Sustainable Development Goals and Leadership Practices Attitude Scale”was used as a quantitative data collection tool and applied to 389 pre-service preschool teachers. Qualitative data were obtained through interviews with 92 pre-service teachers. In the data analysis process, quantitative data were analyzed using SPSS software. Independent samples t-test and one-way ANOVA were used to examine differences according to gender and grade level. Qualitative data were coded by thematic analysis method and main themes, sub-themes and categories were determined. The results of the study showed that pre-service teachers' attitudes towards SDGs and leadership practices were generally positive. Female pre-service teachers' attitudes towards these issues are more positive than male pre-service teachers' attitudes. Differences according to grade levels were also found to be significant, especially 2nd grade students had the highest attitude scores. In regional analyses, it was determined that pre-service teachers in the Eastern Anatolia region had the highest attitude scores. Recommendations include further integration of SDGs and leadership practices into education programs, strengthening leadership trainings, using environmentally friendly educational materials, and taking regional differences into account. It is also emphasized that global citizenship and gender equality education should be strengthened. These findings suggest that teacher education programs should focus on sustainable development and leadership skills.