Deprem sonrası geçici barınma için ahşap ev tasarımı ve modellenmesi
Wooden house design and modeling for temporary shelter after earthquake
- Tez No: 887166
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BİLGEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Afetler doğal ya da insan kaynaklı olaylar olmakla beraber insanlar için fiziksel, çevresel ve sosyo-ekonomik kayıplar ortaya çıkarmakta ve yaşamı derinden etkilemektedir. Depremler de doğal bir afet olarak karşımıza çıkmakta ve bunun yanında yıkıcı etkisi zaman zaman çok büyük boyutlara ulaşmaktadır. Deprem sonucu insanoğlu çok sayıda olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmakla beraber özellikle depremin barınma ihtiyacı üzerinde etkisinin daha çok olduğu görülmektedir. Günümüzde özellikle deprem sonrası barınma ihtiyacının karşılanabilmesi için çok farklı geçici barınma birimlerinin üretildiği bilinmektedir. Deprem sonrası yapımı gerçekleştirilen geçici barınma birimlerinin kısa sürede ve hızlı bir şekilde kurulabilmesi, gerektiğinde farklı yerleşim yerlerine taşınabilmesi ve üretim maliyetinin düşük olmasının yanında afetzedelerin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi gerekmektedir. Ahşap, geçici barınma birimlerinin oluşturulmasında kullanılan yapı malzemelerinden biridir. En başta doğallığı, temininin kolaylığı ve mekanik özelliklerinin iyi bir düzeyde olması gibi çok sayıda avantajı diğer malzemelere göre ahşabı farklı bir noktaya taşımaktadır. Yapı kültüründe önemli bir yeri olan ahşap, zaman içerisinde önemini yitirse de teknolojik ve yapı tasarımlarındaki gelişmeler onun tekrar gündeme gelmesini sağlamıştır. Bu tez çalışmasında deprem sonrası geçici barınma için ahşap ev tasarımı ve bu tasarımın modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ahşabın iki farklı tipi ile tasarlanan geçici barınma birimleri, SAP 2000 yapı analizi ile analiz edilip modellenerek her iki model için elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Modellerin periyot değerleri incelendiğinde Model-2'nin daha rijit davrandığı bulunmuştur. Model-1 için deplasman ve dönmeler yapının tepe noktalarında oluşmuşken Model-2'de bu durum yapı tepesinde ve ara düğüm noktalarında belirlenmiştir. Her iki model için deplasman açısından en elverişsiz yüklemenin 1,4G+1,6Q kombinasyonu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although disasters are natural or man-made events, they cause physical, environmental and socio-economic losses for people and deeply affect life. Earthquakes also appear as natural disasters, and their destructive effects sometimes reach huge dimensions. Although human beings are faced with many negative situations as a result of the earthquake, it is seen that the earthquake has a greater impact on the need for shelter. It is known that today, many different temporary shelter units are produced to meet the shelter need, especially after the earthquake. Temporary shelter units constructed after the earthquake must be able to be established quickly and in a short time, be moved to different settlements when necessary, and have low production costs as well as being able to meet the needs of disaster victims. Wood is one of the building materials used in the creation of temporary shelter units. Many advantages such as its naturalness, ease of supply and good mechanical properties take wood to a different point compared to other materials. Although wood, which has an important place in building culture, has lost its importance over time, developments in technology and building designs have brought it back to the agenda. In this thesis study, a wooden house design and modeling of this design were carried out for temporary shelter after the earthquake. In this context, temporary shelter units designed with two different types of wood were analyzed and modeled with SAP 2000 structural analysis and the values obtained for both models were compared. When the period values of the models were examined, it was found that Model-2 behaved more rigidly. While displacement and rotations occurred at the tops of the structure for Model-1, this situation was determined at the top of the structure and intermediate nodes in Model-2. It was found that the most unfavorable loading in terms of displacement for both models was the 1,4G+1,6Q combination.