Ahşap modüler sistem ile deprem sonrası kurulacak geçici konutların kalıcı konuta dönüşümü için bir model önerisi
A model proposal for the transformation of temporary housing to permanent housing to be established after an earthquake with a wooden modular system
  1. Tez No: 954329
  2. Yazar: CEYDA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AVLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yapıların ve kentsel alanların üzerinde önemli yıkımlara neden olan depremler, toplumları ve kentleri olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Yaşanan depremlerden sonra insanların en temel gereksinimi olan barınma sorunu için acil yardım, rehabilitasyon ve yeniden yapım aşamalarında çözümler aranmaktadır. Deprem sonrası barınma süreçlerinden geçici ve kalıcı konut aşamalarında ekonomik, sosyal ve çevresel olmak üzere birçok sorun yaşanabilmektedir. Geçici konut aşamasında depremzedelere verilen geçici konutlar genellikle standart birimlerden meydana gelen, bölgenin kültürel kimliğinin ve iklimsel koşullarının dikkate alınmadığı, kullanıcıların gereksinimlerini karşılayamayan, sürdürülebilirlik ilkelerini içermeyen yüksek maliyetli birimlerden meydana gelmektedir. Geçici konut aşamasında yaşanan sorunlara benzer sorunlar kalıcı konut aşamasında da yaşanmaktadır. Kalıcı konutlar genellikle depremzedelerin gereksinimlerine ve isteklerine cevap veremediğinden konutlar çeşitli şekilde değerlendirilerek farklı sorunları meydana getirebilmektedir. Yaşanan bu sorunların yanında geçici ve kalıcı konutlara ayrı ayrı yapılan yatırımlar devletin ekonomik olarak olumsuz durumlar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada deprem sonrası geçici ve kalıcı konut aşamaları için ahşap modüler sistemden meydana gelen bir konut modeli geliştirilerek, her iki aşamada yaşanan sorunların ortadan kaldırılması veya etkisinin en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada geçici konut aşaması, ahşap modüler sistem ve örnek yapılar detaylı bir şekilde literatür taraması yoluyla araştırılmıştır. Çalışmada geliştirilen modelle deprem sonrası barınma gereksinimi hızlı bir şekilde çözülerek kullanıcı odaklı, düşük maliyetli, çevre dostu ve sürdürülebilir bir çözüm sunulmaktadır. Sürdürülebilir bir mimari oluşturularak kullanıcıların gereksinimlerine cevap verebilen kentin kimliğine uygun konutlar üretebilen ve devletin üzerindeki ekonomik yükün azaltılmasına katkı sağlayabilen bir konut modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes, which cause significant destruction on buildings and urban areas, can adversely affect societies and cities. After the earthquakes, solutions are sought in the emergency aid, rehabilitation and reconstruction stages for the housing problem, which is the most basic need of people. Many problems, including economic, social and environmental, can be experienced in the temporary and permanent housing stages from the post-earthquake shelter processes. Temporary housing given to earthquake victims during the temporary housing phase generally consists of high-cost units that consist of standard units, do not take into account the cultural identity and climatic conditions of the region, cannot meet the needs of the users, and do not contain the principles of sustainability. Problems similar to the problems experienced in the temporary housing phase are also experienced in the permanent housing phase. Since permanent houses generally cannot meet the needs and wishes of earthquake victims, houses can be evaluated in various ways and cause different problems. In addition to these problems, investments made separately in temporary and permanent housing may cause the state to experience negative economic situations. In this study, it is aimed to eliminate or minimize the effects of the problems experienced in both stages by developing a housing model consisting of a wooden modular system for temporary and permanent housing stages after the earthquake. In the study, the temporary housing phase, wooden modular system and sample structures were investigated in detail through literature review. With the developed model, the need for shelter after an earthquake is solved quickly and a user-oriented, low-cost, environmentally friendly and sustainable solution is offered. By creating a sustainable architecture, a housing model has been developed that can meet the needs of the users, produce houses suitable for the identity of the city and contribute to reducing the economic burden on the state.