Türkiye'deki reklamlarda ünlü kişi kullanımı
- Tez No: 8872
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Günümüzde önemi hızla artan reklam olgusu, birçok reklam ajansını da birbirine rakip bale getirmiştir. Reklam ajansları, hazırladıkları kampanyalar ile hedef kitlenin dikkatini çekme, ürün ya da hizmete karşı ilgi u- yandırma, istek yaratma gibi unsurların gerçekleşmesini is terler. Bu amaçla seçilen anlatım tarzlarından birisi de, testimonial (tanıklık) içinde yer alan ünlü kişi kullanımıdır. Bazı başarılı reklam kampanyalarına baktığımızda sine ma, tiyatro artistleri, ses sanatçıları, sporcular, politika cılar, spiker ve sunucular gibi ünlü kişilerin kullanıldığı nı görmekteyiz. Reklamlarda ünlü kullanmak hedef kitlenin dik katini çekmede, ilgi uyandırmada, istek yaratmada yardımcı bir unsur olabilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki reklamlarda kullanılan ünlü kişiler Ocak 1979-Ocak 1989 tarihleri arasında medyalara gö re incelenmiştir. Bu inceleme sırasında, reklamlarda ünlü kişi kullanma nın avantajları ve dezavantajları, sadece ünlü kişiyi kullan manın reklama başarı getiremeyeceği, başarının ünlünün yanın da bir' takım unsurlara dayandığı, örnek uygulamalar verilerek belirtilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, reklam ve ünlü kavramları ayrıntılı bir şekilde tanımlanarak reklamlarda kullanılan ünlü kişiler sı nıflandırılmıştır. ikinci bölümde, ünlülerin çoğunlukla görüldüğü televiz yon, radyo ve basın medyaları Ocak 1979-Ocak 1989 tarihleri arasında incelenmiştir. Yine bu bölümde reklamlarda ünlü ki şilerin kullanılmasındaki yararlar ve dikkat edilmesi gere ken noktalar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'deki reklamlarda kullanılan ünlüler ve bu ünlüleri reklamlarda kullanan ürün ve hizmet grupları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTKAC Nowadays the fact advertising which gains importance rapidly has led many advertising agencies to be competitors for each other. Advertising agencies want some factors to be real such as attracting public's attention, rawing attention for pro duct or service and causing to desire with the companies that they had prepared. That ' s why, they want their company to be most successful one by using different explanation ways. One of the explanation ways which had been chosen for this aim is the use of a famous person who is in testimonial. When, we consider about some successful advertising agen cies; we see that some famous persons are used such as artists of cinema, actor or actresses of theatre, singers, athletes. The use of a famous person in advertisings can be an useful factor to attract public's attention, to drav; attention, to cause desire. In this study, the famous persons who had been used bet ween January- 1979- January 1989 have been investigated by media, During this investigation advantages and dis advantages of the use of a famous person in advertising the use of a famous one only can't cause the advertising to be successful, the success depends on some factors; not only a famous one have been reperted by giving some example applications. This investigation divided into three. -o Firstly, the famous ones had been used have been classi fied by the description of advertising and famous notions diffusively. Secondly, the media of television, radio and press that we can watch, listen the famous ones by the help of them bet ween January 1979- January 1989. Apart from these; in this part the benefits and the factors which should be paid attention“'”' have been reported. Thirdly, the famous ones had been used in advertisings in Turkey and the product and service groups had used these in advertising have been investigated.