İskemi ve reperfüzyonda alfa-tokoferolun koruyucu etkisi (Renal iskemi modelinde histopatolojik ve biyokimyasal çalışma)
- Tez No: 88720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CİHAT AVUNDUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET îskemi ve reperfüzyonla meydana gelen akut renal yetmezlik; glomeruler fîltrasyon oranında büyük azalmalar, yaygın tubuler hasar, tubulus hücre nekrozları, hyalin debrislerle oluşan tubuler obstruksiyonla karakterize klinik ve deneysel bir sendromdur. Klinikte suprarenal anevrizma tedavisi, renal arter rekonstrüksiyonu ve renal transplantasyon; iskemi ve onu takip eden reperfttzyonun oluşturduğu hasara iyi birer örnek oluşturmaktadırlar. Bu çalışmada renal iskemi-reperfüzyon hasarında ve öncesinde uygulanabilecek bir tedavi yöntemi araştırıldı. Her grupta 10 rat bulunan 4 grup oluşturuldu. Laparatomi yapılan ratların sağ böbrekleri çıkartıldı. Sol böbrek arteri mikroskop altında klempe edildi. 40 dakikalık iskemi, 60 dakikalık reperfüzyon uygulandı. E vitamini yağda çözündüğünden dolayı laparatomiden 3 saat önce ratlara im. enjekte edildi. îşlem sonunda sol böbreklerden histopatolojik değerlendirmeler için ve biyokimyasal değerlendirmeler için doku örnekleri alındı. İskemi, iskemi-reperfüzyon hasarı ve kullanılan E vitamini etkileri histopatolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirildi. Histopatolojik değerlendirme için Paller ve arkadaşlarının tanımladığı skorlama sistemi, biyokimyasal değerlendirme için doku Ca+2 değerleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The acute renal failure produced by ischemia and reflow is a clinical and experimental syndrome characterized by major reductions in glomeruler filtration rate, extensive tubular damage, tubular cell necrosis and sings of tubular obstruction with hyaline debris. Treatment of suprarenal aneurysms, renal artery reconstructions and renal transplantation are responsible for ischemia of the kidney followed by reperfusion. In this study, before and during renal ischemia-reperfusion, a method of treatment which was available for performing was investigated. The study was performed on four groups of rats each composed of 10, were used. In laparotomised rats, right kidneys were removed, under microscopy a nontravmatic vasculer clamp was placed across the left renal artery for 40 minute. At 60th minute of reperfusion left kidneys were removed. Since vitamin E was lipid solubl, it was intramuscularly enjected to rats 3 hour before laparotomy. At the end of the experiment, tissue samples were taken from left kidneys for histopathological and biochemical evulations. Ischemia- reperfusion injury and effect of vitamin E were evulated,for histopathological evulations the system scoring that was described by Paller and et al was used and for biochemical evulation tissue Ca+2 values were used. As a result it was showed that vitamin E made serious recovery in reperfusion injury and also, a bit ischemia injury. It was conculated that it ( vitamin E ) could be used prophylactically before operations during which ischemia reperfusion injury was expected and for therapy in injury already had operations. 54