Anestezik ajanların serebral kan akımı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The effects of propofol, sevoflurane and isoflurane on cerebral blood flow velocity throuhout perioperative pperiod
  1. Tez No: 88719
  2. Yazar: OĞUZ KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma 1997-1998 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalb Damar Cerrahisi Anabilim Dalma yatırılarak embolektomi veya trombektomi uygulanan periferik arteriyel tromboembolili 32 hasta ile kontrol grup'u olarak seçilen 20 sağlıklı birey çalışmaya alınarak gruplandırıldı: 1. Grup (n=20): kontrol, 2. Grup (n=32):iskemi; 3. Grup (n=17): reperfüzyon 5 ci dakika; 4. grup: (n=17): reperfüzyon 120' nci dakika; 5. Grup (n=15): mannitol + Reperfüzyon 120'nci dakika. Her grupta serum MDA, GSH-PX ve CPK düzeyleri ölçülerek gruplar arasında ilişki ve mannitolun SOR aktivitesi olan MDA, antioksidan kapasiteyi gösteren GSH-PX ve doku yaralanması markın olan CPK'a etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is performed with 32 patients who were hospitalized in the Departement of Cardiovascular Surgery of Medical Faculty of Selçuk University and to whom embolectomy or thrombectomy was performed because of peripheral arterial thromboembolism as the first group and with 20 healthy patients as the control group. All patiens are grouped between the years of 1997-1998: I. Group (n=20); control group; II. Group. (n=32): Ischemia; III. Group (n=17); Referfusion of 5 minute; IV. Group (n=17); Referfusion of 120 minute; V. Group (n=15); Mannitol infusion + Referfusion of 120. Minute. In eache group the serum levels of MDA, GSH- PX and CPK are measured and the effects of mannitol on MDA, the activity of oxygen derived free radicals, on GSH-PX that shows the antioxidan capacity and on CPK, the tissue injury marker.