Faz değiştiren malzeme ve zorlanmış taşınımla soğutma işleminin fotovoltaik güneş panellerinin çıkış gücü üzerine etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effect of phase changing material and forced convection cooling process on the output power of photovoltaic solar panels
- Tez No: 887243
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AKYOL, DOÇ. DR. DİNÇER AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünyamızda fosile dayalı enerji kaynaklarının beraberinde getirdiği sorunlar yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı talebin artmasına neden olmaktadır. Güneş enerjisi bu alanda yaygın olarak tercih edilen enerji kaynaklarından birisidir. Güneşten gelen enerjinin bir kısmı fotovoltaik (FV) paneller vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüşmektedir. FV panellerin yüzey sıcaklıklarının yükselmesi FV panellerin verimini düşürerek üretilen elektrik enerjisinin azalmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada FV panellerin aşırı ısınmasını önlemek ve soğutma işleminin FV güneş panellerinin çıkış gücü üzerindeki etkisini incelemek amacıyla hem aktif hem de pasif soğutma yöntemini içeren iki farklı soğutma uygulamasının kullanıldığı deneysel bir çalışma yapılmıştır. Deneylerde üç adet özdeş mono kristal FV panel kullanılmıştır. İlk FV panel standart halde olup bu panele herhangi bir soğutma yöntemi uygulanmamıştır. Aktif soğutma yöntemi uygulanan ikinci FV panelde bir fan vasıtasıyla hava sirkülasyonu ile soğutma işlemi uygulanmıştır. Üçüncü FV panelde ise hem aktif hem de pasif soğutma işleminin bir arada olduğu (hibrit) soğutma yönteminde, fan yardımıyla hava sirkülasyonu ile soğutma işlemine ilaveten, FV panele RT44HC faz değiştiren malzeme (FDM) ilave edilerek pasif soğutmanın etkisi de araştırılmıştır. Deneylerin yapıldığı 45 günlük süreçte hiçbir soğutma işlemi uygulanmayan standart panele göre aktif soğutuculu panelin %14,85, hibrit soğutuculu panelin ise %21,06 oranında daha fazla elektrik enerjisi ürettiği görülmüştür. Çalışmada deneysel veriler kullanılarak enerji analizi yapılmış, örnek bir gün için standart panelin %12,41, aktif soğutuculu panelin %13,97 ve hibrit soğutuculu panelin ise %14,64 enerji verimliliğine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The problems caused by fossil-based energy sources in our world cause an increase in the demand for renewable energy sources. Solar energy is one of the widely preferred energy sources in this field. Some of the energy coming from the sun is converted into electrical energy through photovoltaic (PV) panels. The increase in surface temperatures of PV panels reduces the efficiency of PV panels and causes a decrease in the electrical energy produced. In this study, an experimental study was conducted using two different cooling applications, including both active and passive cooling methods, in order to prevent overheating of PV panels and to examine the effect of the cooling process on the output power of PV solar panels. Three identical monocrystalline PV panels were used in the experiments. The first PV panel is standard and no cooling method has been applied to this panel. In the second PV panel, where the active cooling method was applied, cooling was applied by air circulation through a fan. In the third PV panel, in the (hybrid) cooling method where both active and passive cooling processes are combined, in addition to the cooling process with fan-assisted air circulation, the effect of passive cooling was also investigated by adding RT44HC phase change material (FDM) to the PV panel. During the 45-day period of the experiments, it was observed that the active cooled panel produced 14.85% more electrical energy and the hybrid cooled panel produced 21.06% more electrical energy compared to the standard panel with no cooling process. In the study, energy analysis was made using experimental data, and it was observed that the standard panel had an energy efficiency of 12.41%, the active cooled panel had 13.97% and the hybrid cooled panel had 14.64% energy efficiency for a sample day.