Kuraklik ön uygulamasinin kuraklik stresi altindaki yem bezelyesi (Pisum sativum ssp. arvense L.)'nde morfolojik ve fizyolojik özelliklere etkisi
Effect of drought pre-treatment on morphological and physiological characteristics of forage pea (Pisum sativum ssp. arvense L.) under drought stress
  1. Tez No: 887244
  2. Yazar: AHMET SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma kuraklık ön uygulamasının kuraklık stresi altındaki kuraklığa farklı hassasiyet gösteren yem bezelyesi genotiplerinde morfolojik ve fizyolojik özelliklere etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneme Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi serasında saksı denemesi olarak Tesadüf Parsellerinde Faktöriyel Deneme Deseninde yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu, kök boyu, toprak üstü yaş ve kuru ağırlık, kök yaş ve kuru ağırlık, bitkide yaprak sayısı, yaprak alanı, yaprak / sap oranı, bağıl su içeriği, toplam klorofil miktarı, serbest prolin miktarı ve lipid peroksidasyonu sonucu meydana gelen MDA miktarı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre kuraklık ön uygulamasının özellikle kuraklığa karşı hassas ve orta dayanıklı olan yem bezelyesi genotiplerinde stres hafızası oluşturarak kuraklık stresine karşı kontrole kıyasla daha dayanıklı olmalarını sağladığı tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre kuraklık ön uygulamasının yem bezelyesinde yaşanabilecek kuraklık stresi etkilerini azaltabilmek adına uygulanabilecek bir strateji olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of drought pre-treatment on morphological and physiological characteristics of forage pea genotypes differing in drought tolerance, under drought stress. The experiment was conducted in greenhouse of the Agricultural Research Center in Tokat Gaziosmanpaşa University as a pot study with Completely Randomized Factorial Design. In the study; plant height, root height, above-ground fresh and dry weight, root fresh and dry weight, number of leaves, leaf area, leaf/stem ratio, relative water content, total chlorophyll content, free proline content and MDA content which formed as a result of lipid peroxidation were analysed. As a result of the research, it was determined that the drought pre-treatment enhanced the drought resistance of the forage pea genotypes which have moderate and sensitive drought tolerance compared to the control, by creating stress memory. According to the research findings, it was concluded that drought pre-treatment could be a strategy that can be applied to reduce the negative effects of drought stress in forage pea.