Sılajlık mısırda sirke uygulamasının çimlenme ve erken fide döneminde kuraklık stresine etkisi
Effects of vinegar application on germination and early seedling stage drought stress in silage corn
- Tez No: 936612
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, silajlık mısırın farklı sirke uygulamalarında kuraklık stresine gösterdiği tepkiler incelenmiştir. Araştırma ESOGÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde labaratuvar ve iklim odası koşullarında yürütülmüştür. İlk olarak farklı sirke dozlarında [Kontrol kuru (KK), kontrol su (KS), 1/40 sirke (S40) ve 1/20 sirke(S20)] tohum uygulamaları yapılarak, çimlenme ve fide özellikleri incelenmiştir. Daha sonra aynı dozlarda tohum uygulaması ardından gelişen fidelerde %40 ve %80 tarla kapasitelerinde (TK) 1/40 oranında kökten sirke uygulaması yapılarak kuraklık stresi altında morfolojik ve fizyolojik özelliklerdeki değişimler araştırılmıştır. Denemeler tesadüf parsellerinde faktöriyel düzende kurulmuştur. Çimlenme çalışmalarında sirke uygulamalarının (S40) etkisi kök uzunluğu dışında olumsuz bulunmuştur. Fide döneminde yapılan çalışmalarda; %40 TK.'de bitki boyu, sap kalınlığı, yaprak bağıl su içeriği, elektrolit sızıntısı KS uygulanmış tohumlardan gelişen fidelere kökten sirke uygulamasından, yaş ağırlık, yaprak alanı ve stoma sayısıda KK uygulamasından gelişen fidelere kökten sirke uygulaması sonucu olumlu etkilenmiştir. SPAD değeri ise yapılan uygulamalardan olumsuz etkilenmiştir. Bitki canlılık oranlarında ise S40 tohum uygulamalarından gelişen fidelere S40 kökten sirke uygulaması sonucu en yüksek canlılık oranları elde edilmiştir. Sonuç olarak; kuraklık stresi altında sirke uygulaması sonucu incelenen morfolojik ve fizyolojik özelliklerle bitki canlılık oranları arasında tam bir ilişki kurulamamıştır. Bununla birlikte, mısır yetiştiriciliğinde sirke uygulamalarının kurak koşullarda ümitvar olduğunu söylemek mümkündür
Özet (Çeviri)
In this study, the responses of silage maize to drought stress under different vinegar treatments were investigated. The research was carried out in laboratory and climate chamber conditions at ESOGÜ Faculty of Agriculture, Department of Field Crops. First, seed applications at different vinegar doses [Control dry (CD), control water (CW), 1/40 vinegar (V40) and 1/20 vinegar (V20)] were made and germination and seedling characteristics were investigated. Then, after seed application at the same doses, 1/40 vinegar was applied to the root of the developing seedlings at 40% and 80% field capacities (FC) and changes in morphological and physiological characteristics under drought stress were investigated. The experiments were established in factorial arrangement in randomized plots. The effect of vinegar applications (V40) in germination studies was found to be negative except for root length. In the studies conducted during the seedling period; At 40% FC, plant height, stem thickness, leaf relative water content, electrolyte leakage were positively affected by root vinegar application to seedlings developed from CW-applied seeds, while fresh weight, leaf area and stomata number increased by root vinegar application to seedlings developed from CD application. SPAD value was negatively affected by the applications. The highest survival rates were obtained as a result of V40 root vinegar application to seedlings developed from V40 seed applications. As a result; no full relationship could be established between the morphological and physiological characteristics examined as a result of vinegar application under drought stress and plant survival rates. However, it is possible to say that vinegar applications are promising in drought conditions in corn cultivation.