İleri biyolojik atıksu arıtma tesisi kaynaklı mikroplastiklerin Marmara Denizi'ne ulaşım potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potential of microplastics from advanced biological wastewater treatment plants to Marmara Sea
- Tez No: 887262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE SARI ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kentsel Atıksu Arıtma Tesisleri (AAT'ler), mikroplastik (MP) giderimi için tasarlanmamış olmalarına ragmen, nispeten yüksek MP giderimi sağlamaktadır. Ancak buna rağmen, AAT'ler denizlere ve su kaynaklarına ulaşan MP'lerin başlıca kaynaklarıdır. Bu tez çalışmasında, Kocaeli iline hizmet veren ve arıtılmış atıksuları Marmara Denizine deşarj edilen Gebze AAT'nin çeşitli arıtma proseslerinde atıksu ve çamur numunelerinde bulunan MP'lerin özelliklerinin ve miktarlarının detaylı bir araştırması yapılmıştır. Bu kapsamda, giriş atıksuyu, kum tutucu çıkışı, havalandırma havuzu ve son çöktürme tankı çıkış sularından atıksu numuneleri alınmıştır. Ayrıca, AAT'lerde atık çamurun MP gideriminde önemli bir rezervuar olduğu göz önünde bulundurularak, çamur yoğunlaştırma tankından da MP örneklemesi yapılmıştır. Atıksu ve çamur örneklerinden MP izolasyonları yapuldıktan sonra her bir örnekleme noktasında stereo-mikroskopta partiküllerin miktar, şekil, boyut ve renk dağılımları tespit edilmiştir. Tespit edilen MP'lerin kimyasal karakterizasyonlarının belirlenmesi için ise seçilen alt örneklerde mikro-Raman analizleri gerçekleştirilmiştir. Mikroskopta tespit edilen MP miktarları daha yüksek bulunmuş olmasına rağmen, mikro-Raman analizleriyle doğrulanan MP oranlarına göre (analiz edilen tüm partikülleri %45.4'ü MP olarak tespit edilmiştir) her bir ünitedeki MP konsantrasyonları yeniden hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, giriş atıksuyunda 70,1±28,6 MP/L'lik ortalama MP konsantrasyonu gözlemlenmiştir. İnce ızgara ve kum tutucu ünitelerinden geçtikten sonra MP konsantrasyonunun önemli ölçüde azaldığı ve 19,7±3,6 MP/L değerine düştüğü gözlemlenmiştir. Bu bulgu, Gebze AAT'de ön arıtma üniteleri ile %71,8'lik yüksek bir giderim veriminin elde edildiğini göstermektedir. İkincil arıtma çıkışında atıksuyun 7,1±1,7 MP/L içerdiği tespit edilmiş olup, tesis boyunca MP giderim veriminin %89,9 ila %91,0 arasında olduğu belirlenmiştir. Alınan numunelerde atıksu ve çamur numuneleri partikül boyutlarına göre 1000 µm olmak üzere altı grupta incelenmiştir ve bu boyutlar her bir ünitede değişkenlik göstermiştir. Atıksu örneklerinde daha çok 500-1000 µm ve >1000 µm boyutundaki partiküller baskın olmakla birlikte, havalandırma havuzu ve çamur yoğunlaştırma tankında
Özet (Çeviri)
Urban wastewater treatment plants (WWTPs) provide relatively high levels of MP removal, although they are not designed to remove microplastics (MPs). Nevertheless, WWTPs are the main source of MPs entering the oceans and water bodies. In this work, a detailed investigation of the characteristics and quantities of MPs in wastewater and sludge samples from different treatment processes of the Gebze Wastewater Treatment Plant, which serves the province of Kocaeli and discharges treated wastewater into the Marmara Sea, was carried out. Wastewater samples were collected from the influent, grit trap effluent, aeration tank and final clarifier effluent. As sludge is an important reservoir for MP removal in WWTPs, MP samples were also collected from the sludge thickening tank. After isolation of MPs from wastewater and sludge samples, their quantity, shape, size and colour distribution at each sampling point were determined under a stereomicroscope. Micro-Raman analyses were performed on selected subsamples to determine the chemical characterisation of the detected MPs. Although the amount of MPs detected under the microscope was higher, the MP concentrations in each unit were recalculated according to the MP ratios confirmed by microRaman analysis (45.4% of all particles analysed were MPs). According to the results obtained, an average MP concentration of 70.1±28.6 MP/L was observed in the influent wastewater. After passing through the fine screen and grit trap units, the MP concentration decreased significantly to 19.7±3.6 MP/L. This result indicates that a high removal efficiency of 71.8% was achieved with the pretreatment units at Gebze WWTP. In the secondary treatment effluent, the MP concentration was found to be 7.1±1.7 MP/L and the MP removal efficiency was found to be between 89.9% and 91.0% throughout the plant. In the samples collected, the effluent and sludge samples were analysed in six groups according to particle size as 1000 µm and these sizes varied in each unit. In the effluent samples, 500-1000 µm and >1000 µm particles predominated, whereas in the aeration tank and sludge thickening tank,