3194 sayılı imar kanununun 18. madde uygulaması kontrol sürecinin CBS'ye entegre bir şekilde geliştirilmesi ve raporlanması
Development and reporting of the control process of article 18 of the zoning law numbered 3194 in an integrated manner with CBS
- Tez No: 887261
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemizde Arazi ve Arsa Düzenlemesi (AAD), 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesine göre belirtilen esaslar doğrultusunda uygulanmaktadır. Mevcut şartlar altında 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18. Madde uygulamasının kontrol süreci etkin bir şekilde yürütülememektedir. Kontrol sürecinin etkin bir şekilde yürütülememesinde; CAD tabanlı sistemlerin yetersiz kalması, uygulamanın belirgin bir kontrol süreci olmaması, kimin neyi kontrol etmesi gerektiğini bilmemesi gibi nedenler etkili rol oynamaktadır. Bu tez çalışması ile uygulamanın iptalini gerektirecek sebeplerin daha yargıya taşınmadan mahkeme tarafından incelenen tüm durumları uygulama sırasında ve mahkemeden önce tespit etmek, AAD uygulamasında oluşacak bozmaların en aza indirmek için bir kontrol süreci oluşturmak hedeflenmektedir. Yapılan bu tez çalışması kapsamında, AAD uygulamalarının kontrolü gerçekleştirilirken bir iş akışı oluşturulacak, hangi sıra ile hangi kontrollerin yapılması gerektiği ele alınacaktır, bu sürece hem Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) entegre edilecek hem de CBS'yi etkin bir şekilde kullanarak buradan yöntemler geliştirilip kontrol süreci sonunda bunların parsel bazlı raporlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, Land Readjustment (LR) is implemented in accordance with the principles specified in Article 18 of the Zoning Law No. 3194. Under the current conditions, the control process of Article 18 of the Zoning Law No. 3194 cannot be carried out effectively. CAD-based systems are insufficient in the control process and the application does not have a clear control process plays an effective role. With this thesis study, it is aimed to identify all the situations that are examined by the court before the reasons that will require the cancellation of the application before the court, during the application and before the court, and to minimize the distortions that will occur in the LR application. With this study, a workflow will be created while performing the control of LR applications, what should be checked in which order will be discussed, both Geographical Information Systems (GIS) will be integrated into this process and methods will be developed from here by using GIS effectively and it is aimed to report them on a parcel basis at the end of the control process.