Level of automation decision for controlled-environment hydroponic agriculture as using MCDM methods
ÇKKV methodları kullanılarak kapalı alan kontrollü hidroponik tarım süreçleri için otomasyon seviyesi değerlendirilmesi
  1. Tez No: 887278
  2. Yazar: SARPER ALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞRI TOLGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya nüfusunun hızla artışı nedeniyle insanların ihtiyaç duyduğu gıda ve tarım talebi de artmaktadır. Daha önceki dönemlerde bu tarz nufüs artışlarıyla beraber insanoğlu yeni teknolojiler geliştirerek (tarımda makinalaşma gibi) bu ihtiyacı karşılayabilmişlerdir. 2010'lu yıllardan sonra, nesnelerin interneti ve yapay zekanın kullanışının artmasıyla beraber uygulama alanları da genişlemiştir. Bu çalışmada, Kontrollü Çevre Tarımı süreçleri tespit edilerek bu süreçlerin otomasyon seviyeleri arasında MEREC, WEDBA ve TODIM gibi farklı Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılarak değerlendirmeler ve en iyi alternatifler belirlenmiştir. Otomasyon seviyelerinin değerlendirmeleri için kriter belirlenirken, literatür araştırmaları yapılmış ve Kontrollü Çevre Tarımı yapan 3 farklı firmadan uzmanlarla görüşülerek bu kriterler değerlendirilmiş ve kriterlere karar verilmiştir. Genel olarak kriterler ürün ve üretim özellikleri ve maliyetlerle ilgilidir. Belirlenen bu 14 kriter bir sonraki bölümde detaylı olarak anlatılmıştır. Krtier değerlendirmeleri öznel veriler içerdiği ve firmalar tarafından veriler net olarak paylaşılmadığı için bulanık mantık kullanılarak ÇKKV yürütülmüştür. Verilerin oldukça belirsiz olması ve birden fazla alt ve tepe nokta üyeliği aynı anda işleyebildiği için aralıklı tip-2 bulanık setlerle işlemler yapılmıştır. Kriterler ve alternatifler MEREC, WEDBA ve TODIM yöntemleriyle karşılaştırılmış, kriterlerin ağırlıkları ve değerlendirmeleri belirlenerek her süreç için en iyi alternatif seçilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regarding to rapid increasement in the world population, the demand for food and agriculture products are also increased. Mankind was able to meet this need by developing new technologies (such as mechanization in agriculture), with such of population increasement in the previous centuries. After 2010's, application areas of the internet of things and the artificial intelligence have increased and they are used in agriculture production too. In this study, we detect and describe process of Controlled-Environment Agriculture (CEA) than we are evaluating level of automation (LoA) for each unique process as using criteria and different MCDM methods such as MEREC, WEDBA and TODIM. LoA are evaluated as using different criteria by getting expert judgements. These judgements are formed as using different criteria. Similar studies are investigated while determining criteria and additionally, these criteria are critiqued, updated and confirmed by different experts from 3 different professional CEA company as well. Generally, criteria include about production and product attributes and cost. These 14 criteria are detailed describe on following section. Because of evaluation of criteria are not certain and companies are not sharing their own exact data Fuzzy methods are used on MCDM methods. Interval type-2 fuzzy(IT2 FS) set is selected as most suitable fuzzy set because of the data fuzziness, and IT2 FS allow for more precise modeling of uncertainty by providing a membership function that is defined over an interval of values rather than a single value. This allows for a more proper depiction of the degree of membership for a given element in a set. Criteria and alternative are sorted by using MEREC, WEDBA and TODIM, then best alternatives are selected and evaluated for each process and for each MCDM methods as well.