Kralkızı baraj havzası (Diyarbakır) erozyon kontrol çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of erosion control works in Kralkızı dam watershed (Diyarbakır)
  1. Tez No: 887293
  2. Yazar: BAYRAM EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı 2013-2017 yılları arasında yürütülen 'Kralkızı Baraj Havzası Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Uygulama Projesi'nin başarı durumunun değerlendirilmesidir. Uygulanan bu havza ıslah projesi kapsamında ağaçlandırma, toprak ve su koruma, yaban hayatı geliştirme ve kırsal kalkınmaya yönelik çalışma faaliyetlerinin, 2024 yılı itibari ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Projenin başarılı ve başarısız yönleri irdelenmiştir. Araştırmada, dikilen fidanların fizyolojik ve morfolojik özellikleri ibreli ve yapraklı türler olarak incelenmiştir. Toprak ve su korumaya yönelik yapılan toprak işleme çalışmaları değerlendirilmiştir. Ayrıca yörede kırsal yöneticiler, yerel halk ili yüz yüze görüşmeler yapılarak projenin bugün ki durumu hakkında bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır. Proje alanına dikilen kızılçam, antepfıstığı, kızılçam, meşe ve lavanta dikildiği, fidanların genel olarak başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Kuraklık ve olumsuz toprak özellikleri fidan kurumalarına neden olmuştur. Bölgesel olarak derin topraklı ve nispeten nemli alanlarda fidan tutuma başarısı daha yüksektir. Marjinal sahalarda toprak işleme ve fidan dikimi başarısız olmuştur. Yöre halkı projeden oldukça memnun olduklarını ifade etmişlerdir. Yine aynı zamanda kaçak otlatma yapıldığını belirtmişlerdir. Proje değerlendirmesini sonunda tam alanda toprak işleme ve toplu fidan dikimi yerine detaylı etütler sonucunda kısmı alanda çalışmanın ekolojik ve ekonomik başarıyı artıracağı anlaşılmıştır. Yine sahanın koruma altına alınması ile biyoçeşitliliğe önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the success of the 'Kralkızı Dam Basin Green Belt Afforestation Implementation Project', which was carried out between 2013 and 2017. Within the scope of this watershed reclamation project, the activities aimed at afforestation, soil and water protection, wildlife development and rural development were evaluated as of 2024. The successful and unsuccessful aspects of the project were examined. In the research, the physiological and morphological characteristics of the planted saplings were examined as coniferous and leafy species. Soil cultivation studies aimed at soil and water protection were evaluated. In addition, face-to-face interviews were held with rural administrators and local people in the region to obtain information about the current status of the project. It has been observed that red pine, pistachio, red pine, oak and lavender were planted in the project area and the saplings were generally successful. Drought and negative soil properties caused the saplings to dry out. Regionally, success in setting seedlings is higher in areas with deep soil and relatively moisture. Tillage and planting saplings in marginal areas have failed. Local people stated that they were very satisfied with the project. They also stated that illegal grazing was taking place. At the end of the project evaluation, it was understood that working in a partial area, instead of full-area tillage and mass planting of saplings, would increase ecological and economic success. It is also thought that by taking the area under protection, it will make significant contributions to biodiversity.