Fractal analyzes of age-friendly transportation system: A comparison of the İstanbul Kadikoy and Besiktas
Yaş dostu toplu ulaşim sistemi'nin fraktal analizleri: İstanbul Kadiköy ve Besiktaş'ın karşilaştırmasi
  1. Tez No: 887292
  2. Yazar: MOHAMMADAMIN FATHKABIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSENİN İNALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaşlı nüfus ve küresel ölçekte kentleşme önemli bir artış gösterdi. Şehir tasarımı, yaşlı nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak ve onların sosyal katılımını ve bağımsızlığını teşvik etmekte önemli bir rol oynar. Dünya Sağlık Örgütü, sekiz farklı alanı kapsayan yaşlı dostu şehirler hakkında kapsamlı bir rehber yayınladı. Bu yayın üç ana alana sahiptir: Fiziksel, Sosyal ve Belediye ortamları. Fiziksel çevre dış çevre, Ulaşım ve hareketlilik ve konut içerir. Sosyal katılım, ayrımcılık yasaklaması, sivil katılım ve istihdam tümü sosyal çevre kümesi altında araştırılır. Kentsel hizmetler bu yaklaşımda iletişim ve bilgi alanında ve aynı zamanda haberleşme ve sağlık hizmetlerinde de yer alıyor. Aile, arkadaşlar ve komşularla sosyal ilişkilerin korunması ve toplumda aktif olmak açısından ulaşım önemli bir rol oynamaktadır. Bu, sağlık ve sosyal hizmetlere erişimi de içerir. Taşımacılık yetersizliğinden ötürü, sınırlı hareketli yaşlıların çoğu kendi kendine yetinemeyebilir. Kentsel yol ağlarına çok az teorik önem verildi ve sadece birkaç zengin ülke kendi şehir yol ağları üzerinde araştırma yapıyor. Sonuç olarak, bu çevre genişleme potansiyeli ve uygulanma olasılığına sahiptir. Yol ağının fraktal karakterinin diğer bağlantı ölçümlerine kıyasla ağ yoğunluğu kullanılarak daha kesin bir tahmin elde edilebilir. Araştırılan bölgedeki yol ağının genişlemesi ile yolların coğrafi yapısı arasında önemli bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü'nün vurguladığı öncelikli endişelerden birisi taşımacılık olarak kabul edilmektedir. Erişilebilir ve güvenilir ulaşım seçeneklerinin mevcut olması, yaşlı bireylerin bağımsızlığını koruması ve geniş bir dizi sosyal ve eğlence aktivitesine katılımını sağlamada önemli rol oynamaktadır. Ayrıca, yaşa uygun çevre yaratmayı öncelikli kılan kentsel alanlarda iyi tasarlanmış bir ulaşım altyapısının uygulanması, yaşlı nüfusun çeşitli tesislere kolay erişim sağlar. Bu araştırma, kentsel alanların ulaşım sistemlerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Fraktal geometri kullanılarak toplu taşıma sisteminin karmaşıklığı ve kapsamını değerlendirerek. Bu çalışmada, İstanbul'un Kadikoy ve Beşiktaş ilçelerindeki kentsel toplu taşıma ağının yaşa uygunluğunu değerlendirmek ve amaçlanıyor. Çalışmada, bu taşımacılık sistemlerinin yaşa uygun olmasını ölçmek için fraktal analiz geometri kullanılmıştır. Bu değerlendirme, politikacılar ve plancılar için büyük önem taşıyor, çünkü mevcut ulaşım altyapısının hem avantajları hem de dezavantajları hakkında değerli bilgi edinmelerine olanak sağlıyor. Bu bilgi, bireylerin yaşa uygunluklarını artırmak amacıyla eğitimli seçimler yapmalarını sağlar. Kadıköy ve Beşiktaş'taki ulaşım sistemlerinin fraktal şekillerini analiz ederek, politikacılar ve plancılar bu bölgelerin yaşlı yetişkinler için verimliliğini ve erişilebilirliğini daha iyi anlayabilirler. Bu değerlendirme, iyileştirilebilecek alanları belirlemek için çok önemli. Bu bilgiyi eğitimli seçimler yapmak için kullanarak, ulaşım altyapısı, yaşlıların ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşılamak için geliştirilebilir ve böylece İstanbul'da daha yaşlılara uygun bir ortam yaratılabilir. Tartışılan konu, güvenilir sayısal araştırmaların eksikliğinden muzdarip. Bu sayısal araştırma eksikliği, kentsel bölgelerdeki ulaşım sistemlerinin verimliliği ve etkisini anlamamıza engel oluyor. Bu nedenle, fraktal geometri kullanılarak kapsamlı bir analiz gerçekleştirmek bu araştırma boşluğu doldurmaya ve kentsel ulaşımın karmaşıklığına değerli fikirler sunmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, bu tür miktarlı araştırmalar, politikacıları ve kentsel plancıları, yaşlı nüfus da dahil olmak üzere tüm yaş grupları için ulaşım altyapısını iyileştirmek için bilinçli kararlar almak için bilgilendirebilir. Yaşlılara uygun toplumun bir parçası olan İstanbul'daki Beşiktaş ve Kadıköy toplu taşıma ağındaki kutu sayım analizi, yaşlılara uygunluk ve verimliliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. OpenStreetMap (OSM), bu araştırmada kentsel ulaşım ağı haritaları için ana veri kaynağı olarak kullanılır ve İstanbul mahallelerinin sınırları Ulusal Savunma Bakanlığı'nın Haritalama Genel Müdürü tarafından sağlanan Türkiye'nin Siyasi Haritasını kullanılarak belirlenmiştir. Kadıköy ve Beşiktaş ilçelerinden gelen veriler, Kuantum Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak birleştirildi ve depolandı (QGIS). Her iki ilçenin ulaşım haritası, Adobe Photoshop yazılımının kutu sayım yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Kadıköy ve Beşiktaş'taki ulaşım sisteminin uzay düzenini, miktarı ölçmek için fraktal boyutu kullanılarak değerlendirilebilir. Bu önlem, sistemin operasyonlarının etkinliği ve verimliliği hakkında değerli bilgiler sunabilir. Bu araştırmanın sonuçları siyasetçiler ve kentsel plancılar için yaşlı yetişkinlerin ihtiyaçlarını karşılayan ulaşım ağlarının geliştirilmesi ve ilerlemesi konusundaki önemli bilgiyi sağlayabilir, böylece her yaştan insanlara uygun şehirler kurulmasına yardımcı olabilirler. Yaklaşım hakkında daha fazla bilgi, vaka çalışması bölümünde sunulacak. Bu çalışma, kentsel ortamlar içinde karmaşık ulaşım ağları tarafından sağlanan kapsama alanını ölçmek için yaşa uygun şehir planlama ilkelerine uyum sağlamaya odaklanarak çok etkili bir yaklaşım sunuyor. Fraktal geometri, şablonların karmaşıklığını ve genişlemesini incelemek için uygulanabilir bir yöntemdir, karmaşık sistemlerin istatistiksel veriler aracılığıyla derin bir anlayış ve değerlendirme sağlayan sayısal sonuçlar sağlar ve ulaşım ağlarını analiz etmek için uygundur. Bu çalışma, fraktal analizi kullanılarak, ulaşım sistemlerinin yaşa uygunluğunu değerlendirmek için kapsamlı bir metodoloji sunuyor. Yukarıda bahsedilen metodolojinin, farklı kentsel ve coğrafi bölgelerde kendi ulaşım altyapılarını değerlendirmek ve iyileştirmek amacıyla uygulanabileceği potansiyeli var. Bu çalışmanın bulguları, Kadıköy'deki toplu taşımacılık sisteminin, Beşiktaş'taki sistemle karşılaştırıldığında daha karmaşık ve benzer bir seviye gösterdiğini gösteriyor. Kadıköy'deki toplu taşıma sistemi, Beşiktaş'taki sistemle karşılaştırıldığında daha yüksek bir bağlantı ve verimlilik seviyesi gösteriyor. Bu durum, Kadıköy sakinlerinin, ulaşım altyapısının geliştirilmesinden, seyahat süresinin azaltılması ve bölgenin farklı bölgelerindeki bağlantıların iyileştirilmesi yönündeki avantajlardan yararlanmaları bekleniyor. Ek olarak, Kadıköy'deki toplu taşımacılık sisteminin daha yüksek fraktal boyutu da yolcular için daha fazla alternatif yol ve seçenek gösterebilir, bu da mahallede verimli bir şekilde seyahat etme becerilerini artırır. Bu artan bağlantı ve verimlilik, Kadıköy'deki daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir ulaşım sistemine potansiyel olarak katkıda bulunabilir, çünkü kamu taşımacılığının kullanımı yönünde bir geçiş teşvik eder ve özel araçlara olan bağımlılığı azaltır. Bu çalışmanın bulgularının, yeterli ulaşım altyapısının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konusunda politikacılar ve planlayıcılar için yararlı fikirler sunma potansiyeli var. İyileştirme gerektiren alanların belirlenmesi ve yaşa uygun özellikler ve konforlarla ilgili bilgi sağlama yoluyla, bu çalışmada, yaşlı bireylerin farklı ihtiyaçlarına ve koşullarına etkili bir şekilde yanıt veren ulaşım altyapısının geliştirilmesinde rehberlik sunma potansiyeline sahiptir. Bu, tüm sakinlerin, özellikle yaşlı nüfusun yararına, kentsel alanlarda daha fazla katılım ve erişilebilirlik sağlama potansiyeline sahiptir. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, okuyucuya konu, araştırma hedefleri ve çalışmanın önemi hakkında genel bir bakış sunarak giriş olarak hizmet vermektedir. Ayrıca araştırma metodolojisini özetliyor ve araştırma sorusunu ortaya koyuyor. İkinci bölüm, edebiyat incelemesi olarak adlandırılan bölüm, okuyucuya araştırma konusunun ilgili teorik temelleri ile tanışmayı amaçlamaktadır. Bu makale, yaşa uygun şehirler ve ulaşım sistemleri konusundaki temel teorileri ve ilgili empirik bulguları, Fraktal geometri araştırmasıyla birlikte içerir. Buna ek olarak, fraktal geometri ve taşıma sistemleri arasındaki ilişkiyle ilgili araştırma bulgularını içeriyor. Bu araştırma makalesinin üçüncü bölümünde, çalışmada kullanılan analiz teknikleri sunulan metodoloji bölümü yer alıyor. Makalenin dördüncü bölümünde, araştırmada yürütülen vaka çalışmaları incelenir ve bölgeler ve bunların özellikleri hakkında kapsamlı bir genel bakış sunulur. Beşinci bölüm, veri toplama ve analiz yöntemlerini ve araştırmanın sonuçlarını içerir. Araştırmanın son kısmı, araştırmanın amaçlarına ve araştırma sorgusuna uygun olarak elde edilen başlıca bulguların kapsamlı bir özetini sunar. Ek olarak, Kadıköy'deki daha yüksek fraktal boyut, bölgedeki çeşitli konfor ve hizmetlere daha kolay erişim sağlayan daha sağlam ve birbiriyle bağlantılı bir ağ anlamına geliyor. Bu, sakinlerin yaşam kalitesini potansiyel olarak artırabilir. Bu çalışmanın bulguları, kamu taşımacılığının avantajlarını ve dezavantajlarını belirleyerek etkinliğini değerlendirmek için toplu taşımacılık bağlamında kullanılabilir. Sonuç olarak, bu yaklaşımın amacı, politikacılar ve plancıların mevcut ulaşım altyapısının avantajları ve dezavantajları hakkında kapsamlı bir anlayış elde etmelerine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
There has been a notable rise in the older adult population and urbanization on a global scale. Urban design has a virtual role in meeting the demands of the old population and promoting their social engagement and independence. The WHO (World Health Organization) has released an all-encompassing manual on age-friendly cities, covering eight categories. Transportation is considered one of the primary concerns highlighted by the WHO. The availability of accessible and dependable transportation choices is significant in ensuring the maintenance of independence and participation in a wide array of social and recreational activities for older individuals. Furthermore, implementing a well-designed transportation infrastructure in urban areas that prioritizes the creation of age-friendly surroundings provides convenient access to various facilities for the older adult population. The objective of this study is to provide a comprehensive analysis of urban transportation networks by evaluating their intricacy and scope via the use of fractal geometry. This research aims to investigate, evaluate, and compare the age-friendliness of urban transportation networks by assessing the complexity and extent of the transportation system using fractal geometry in two particular areas of Istanbul, namely Beşiktaş and Kadıköy. The topic under consideration needs to be more dependable quantitative investigations. This lack of quantitative investigation hinders our understanding of the efficiency and effectiveness of transportation systems in urban areas. Therefore, conducting a comprehensive analysis using fractal geometry can fill this research gap and provide valuable insights into the intricacies of urban transportation. Additionally, such quantitative investigations can inform policymakers and urban planners to make informed decisions to improve the transportation infrastructure for all age groups, including older people. A box-counting study was performed on the Besiktas and Kadikoy transportation networks in Istanbul, which are included in the age-friendly community, to evaluate their age-friendliness and efficiency. The study's results suggest that the public transportation system in Kadikoy exhibits a higher degree of intricacy and resemblance to itself than the system in Besiktas. The public transportation system in Kadikoy demonstrates a higher fractal dimension, suggesting a heightened level of connectivity and efficiency compared to the Besiktas system. This indicates that the residents of Kadikoy are expected to experience advantages from improved transportation infrastructure, leading to reduced travel times and improved connectivity across different parts of the district. In addition, the higher fractal dimension of the public transportation system in Kadikoy may also indicate a more significant number of alternative routes and options for commuters, further enhancing their ability to navigate the district efficiently. The enhanced connection and improved efficiency can foster a more sustainable mode of travel in Kadikoy by promoting a transition towards public transportation and diminishing dependence on private automobiles. Additionally, the higher fractal dimension in Kadikoy implies a more robust and interconnected network, allowing for easier access to various amenities and services within the district. This could boost the well-being of inhabitants. The results of this research may be used in public transportation to evaluate its effectiveness by identifying its strengths and weaknesses. Therefore, this strategy seeks to aid policymakers and planners in thoroughly comprehending the current transportation system's benefits and drawbacks.