İbrâhîm İbn Hızır'ın Alâ'imü'n-nübüvvesi (İnceleme-metin (100b-225a))
'Alâ'imü'n-nübüvve of İbrâhîm İbn Hızır (Review-text (100b-225a))
- Tez No: 887299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KIYÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
'Alâ'imü'n-nübüvve, Molla Câmî'nin Hz. Muhammed'in peygamberliğini kanıtlamak amacıyla Farsça kaleme aldığı Şevâhidü'n-nübüvve adlı eserinin tercümesidir. 16. yy'da yaşayan İbrâhîm İbn Hızır es-Sirozî, mütercimidir. Eser, Hz. Muhammed doğmadan önce gerçekleşen hadiseleri, Hz. Muhammed'in yaşamı süresince ve sahabe döneminde gerçekleşen gazaları, mucizeleri ve olağanüstü olayları nesir biçiminde anlatmaktadır. Mensur eser içerisinde az sayıda manzume de bulunmaktadır. 'Alâ'imü'n-nübüvve'nin tespit edilen iki nüshası vardır. Çalışmada en eski ve tam olan Hüsrev Paşa (Süleymaniye Kütüphanesi No:421) nüshası temel alınmış; klasik Türk edebiyatında yer alan dini içerikli türler tanıtılmış; eserin müellifi Mollâ Câmî'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuş; İbrâhîm İbn Hızır tanıtılmaya çalışılmıştır. Transkribe edilen 'Alâ'imü'n-nübüvve'nin muhtevası incelenmiş; dil, üslup ve biçim özellikleri açıklanarak metnin kuruluşunda izlenen yöntem belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
'Alâ'imün-nübüvve, Molla Câmî's Hz. Its is the translation of his work titled Şevâhidü'n-nübüvve, which he wrotw in Persian to prove the prophethood of Muhammad. İbrâhîm İbn Hızır es-Sirozî, who lived in the 16 th century, is its translator. Work, Hz. The events that took place begore Muhammad was born, Hz. It describes in prose the wars, miracles and extraordinary events that took place during the life of Muhammad and the period of his companions. There are two identified copies of 'Alâ'imün-nübüvve. The oldest and most complete copy of Hüsrev Pasha ( Süleymaniye Library No: 421) was taken as basis. In this study, religious genres in Classical Turkish literature are intruduced. The life, literature, personality and works of Molla Câmî, the author of the work, are emphasized; An attempt was made to introduce İbrâhîm İbn Hızır. The content was mentioned by focusing on the translation text of 'Alâ'imün-nübüvve; The language, style and format features are explained and the method followed in the publication of the text is stated.