Mastektomi ameliyatı yapılan hastalara ameliyat öncesi verilen yapılandırılmış eğitimin ameliyat sonrası iyileşme kalitesine etkisi
The effect of preoperative structured education given to patients undergoing mastectomy surgery on the quality of post-operative recovery
  1. Tez No: 887311
  2. Yazar: ELİF HAMARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA RIZALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mastektomi ameliyatı öncesinde verilen yapılandırılmış eğitimin iyileşme kalitesine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 6 Şubat – 25 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinin genel cerrahi kliniğinde mastektomi planlanan 70 hasta ile yürütüldü. Müdahale grubundaki hastalara (n=35) ameliyattan önceki gün yapılandırılmış eğitim verilirken, kontrol grubundaki hastalara (n=35) klinikte rutin bakım girişimlerinde yer alan eğitim uygulandı. Araştırma verileri 'Tanıtıcı Özellikler Formu' ve 'İyileşme Kalitesi Ölçeği' ile taburculuk öncesinde toplandı. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-Kare ve t testi ile analiz edildi. Bulgular: Meme kanseri olan kadınlardan yapılandırılmış eğitim grubunda yer alanların İyileşme Kalitesi Ölçeği toplam puan ortalaması 172,80±17,38, kontrol grubunda yer alanların İyileşme Kalitesi Ölçeği toplam puanları 154,97±18,10 olarak belirlendi. Müdahale grubunun İyileşme Kalitesi Ölçeği toplam puan ortalaması kontrol grubundan yüksek bulundu (p0,05). Sonuç: Mastektomi öncesinde yapılandırılmış eğitim verilmesi hastaların ameliyat sonrası toplam iyileşme kalitesi puanını ve Fiziksel Konfor, Duygusal Durum, Hasta Desteği ve Ağrı alt boyut puanlarını artırmaktadır. Yapılandırılmış eğitim ve rutin eğitim verilen grupların Fiziksel Bağımsızlık düzeyleri benzerdir. Mastektomi geçirecek olan bireylere ameliyat öncesi yapılandırılmış eğitim uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the impact of structured preoperative education on the quality of recovery in patients undergoing mastectomy. Materials and Methods: The research was conducted with 70 patients scheduled for mastectomy surgery in the general surgery clinic of a training and research hospital in Istanbul between February 7, and December 25, 2023. Patients in the intervention group (n=35) received structured education on the day before surgery, while patients in the control group (n=35) received routine care interventions at the clinic. Research data were collected before discharge using the 'Demographic Characteristics Form' and the 'Quality of Recovery Scale.' Data were analyzed using descriptive statistics, Chi-square test, and T-test. Results: The mean total score of the Quality of Recovery Scale in the structured education group of women with breast cancer was found to be 172.80±17.38, while the mean total scores of the Quality of Recovery Scale in the control group were 154.97±18.10. The mean total score of the Quality of Recovery Scale in the intervention group was higher than that in the control group (p0.05). Conclusion: Providing structured education before mastectomy surgery increases patients' total quality of recovery scores and scores in the subscales of Physical Comfort, Emotional State, Patient Support and Pain. The level of physical independence is similar between the groups receiving structured and routine education. It is recommended to implement preoperative structured education for patients undergoing mastectomy.