Abdominal cerrahi geçiren hastaların ameliyat sonrası iyileşme durumlarının belirlenmesi
Determination of postoperative recovery status of patients undergoing abdominal surgery
  1. Tez No: 887312
  2. Yazar: ESRA SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA RIZALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma abdominal cerrahi geçiren hastaların ameliyat sonrası iyileşme durumlarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı türde olan çalışma Şubat- Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinin genel cerrahi servisinde abdominal cerrahi geçiren toplam 251 hasta ile yürütüldü. Veriler Hasta Tanıtım Formu ve Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi (ASİİ) formu ile toplandı. Hastaların 0-3 güne ait verileri yüz yüze, 15-30 güne ait verileri telefon görüşmesi ile toplandı. Veriler Ki-Kare, Fisher exact, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc testleri ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 54,02±15,39 yıl, %57,8'i erkek, %76,5'i evli, %46,6'sı ilköğretim mezunu olduğu belirlendi. Hastaların %62,2'sinin daha önce ameliyat geçirdiği ve %46,2'sinin kronik hastalığa sahip olduğu belirlendi. Abdominal cerrahi geçiren hastaların ASİİ toplam puan ortalaması 0-3 günde 2,27±0,59 ve 15-30 günde 1,37±0,43 olarak bulundu. Hastaların 15-30. gün ASİİ puanının 0-3.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the postoperative recovery status of patients undergoing abdominal surgery. Materials and Methods: This descriptive study was conducted with a total of 251 patients who underwent abdominal surgery in the General Surgery Department of a training and research hospital in Istanbul between February and November 2023.Data were collected using the Patient Information Form and the Postoperative Recovery Index (PORI) form. Data for 0-3 days were collected face-to-face and data for 15-30 days were collected by telephone interview. Data were analyzed using Chi-Square, Fisher exact, t-test, one-way Anova and post hoc tests. Results: The mean age of the patients who participated in the study was 54.02±15.39 years, 57.8% were male, 76.5% were married, 46.6% were primary school graduates. It was determined that 62.2% of the patients had undergone previous surgery and 46.2% had chronic diseases. The mean PORI total score of patients who underwent abdominal surgery was 2.27±0.59 in 0-3 days and 1.37±0.43 in 15-30 days.