Kıyı alanlarında kalan mülkiyetin kamulaştırmasız edinimi için coğrafi bilgi sistemleri tabanlı bir model önerisi
Geographic information systems based model proposal for the expropriation-free acquisition of property in coastal areas
- Tez No: 887316
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kıyılar her zaman insanlığın yoğun kullanım alanları olmuşlardır. Teknolojik gelişmeler ile insan nüfusunun artması sonucunda kıyı alanlarındaki yoğunluk daha da artmış olup kıyının korunmasında ve kullanılmasında sorunlar meydana gelmiştir. Son yüzyılda kıyıların korunması için yasal adımlar atılsa da yeterli gelmemiştir. Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altında olup yararlanılmasında kamu yararı gözetilmektedir. Kıyı alanlarında mülkiyet sınırları kıyı kenar çizgisine (KKÇ) kadar olan alandır. Ancak zamanında yapılan tesis kadastrosu çalışmalarında KKÇ'nin tespiti etkin bir şekilde yapılmamış olması mülkiyetlerin kıyı alanlarında kalması sonucunu doğurmuştur. Kıyıda kalan mülkiyetlere kıyı ile ilgili yasal mevzuatlar uygulanmaya çalışıldığında ise mülk sahiplerinin mülkiyet hakları ihlal edilmiş ve hem kamu hem mülkiyet sahiplerine zorlu hukuki süreçler yaşatmıştır. Bu çalışmada kıyı alanında kalan mülkiyetlerin kamuya kazandırılması için kamu ve mülkiyet sahiplerinin yararına olabilecek, yapılacak çalışmaların analizlerinde hızlı ve etkili bir araç olan Coğrafi Bilgi Sistemleri'ni (CBS) kullanan, farklı bölgelerde eş zamanlı olarak Arsa ve Arazi Düzenlemesi'nin (AAD) uygulanmasına yönelik bir model önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coastals have always been areas of intense human use. With technological advancements and an increase in human population, the density in coastal areas has further intensified, leading to problems in the protection and utilization of these areas. Although legal steps have been taken to protect coastals over the last century, they have been insufficient. Coastals are under the sovereignty and control of the state, and public interest is considered in their utilization. Property boundaries in coastal areas extend up to the shore border Line. However, due to the ineffective determination of the shore border line during previous cadastral surveys, properties have remained within the coastal areas. When legal regulations related to coastal management are applied to properties remaining within the coastal area, the property rights of the owners are often violated, leading to challenging legal processes for both the public authorities and the property owners. In this study, a model proposal is presented for the simultaneous implementation of Land Readjustment (LR) in different regions, using Geographic Information Systems (GIS), which is a fast and effective tool in the analysis of the studies to be carried out for the benefit of the public and property owners, in order to bring the remaining properties in the coastal area into public ownership.