Aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerde siberkondri düzeyi ve e-sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cyberchondria level and e-health literacy in individuals applying to the family medicine polyclinic
  1. Tez No: 887317
  2. Yazar: ŞEYMANUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTEGÜL ÇORUH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üstü bireylerde siberkondri ve e-sağlık okuryazarlığı düzeylerinin ve hastaların sosyodemografik özellikleri ile siberkondri ve e-sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: 01/11/2023-01/03/2024 tarihleri arasında yapılan kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışma Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran bireylerin sosyodemografik veri formu ile beraber Siberkondri Ciddiyet Ölçeği kısa formunu (CSS-12) ve E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği içeren anket uygulandı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the levels of cyberchondria and e-health literacy in individuals over 18 years of age who applied to Ordu University Family Medicine Outpatient Clinic and to determine the relationship between sociodemographic characteristics of patients and cyberchondria and e-health literacy. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study, a questionnaire including the Cyberchondria Severity Scale short form (CSS-12) and the E-Health Literacy Scale was applied together with the sociodemographic data form of the individuals who applied to the Family Medicine Polyclinic. Data were analysed with IBM SPSS V23.