Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının periodontal sağlık konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi: Kocaeli ve Sakarya illeri örneklemi
Assessment of the knowledge levels of obstetricians and gynecologists on periodontal health: sample from Kocaeli and Sakarya provinces
  1. Tez No: 887348
  2. Yazar: AHMET KÜRŞAT YÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YAPRAK, PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Kocaeli ve Sakarya illerinde çalışmakta olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının periodontal sağlık konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, gebelik öncesi ve sırasında hastalarının diş eti sağlığı konusunda bilgilendirme düzeyi ve diş hekimine yönlendirme sıklığının saptanması hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmamız Kocaeli ve Sakarya illerinde aktif olarak çalışan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının ve diş hekimlerinin katılımı ile yapılmıştır. Anket formu araştırmacılar tarafından oluşturulmuş olup demografik ve eğitim bilgileri ile ilgili sorular (5 soru), periodontal sağlık ve hastalıklara dair bilgi soruları (18 soru) ve oral hijyen tutum soruları (8 soru) yer almaktadır. Ankete katılmaya gönüllü kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorlarına internet ortamı üzerinden“Google Forms”aracılığı ile hazırlanan anket formları internet üzerinde doldurulmak üzere çeşitli sosyal medya (WhatsApp, Twitter, Facebook vb) ortamlarından aktif olarak çalışan uzman doktorlara ve diş hekimlerine ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar ve bilgi düzeyleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının kendilerine başvuran hamilelik öncesi ve sırasındaki hastalarını periodontal sağlık konusunda yeterince bilgilendirmediği, diş hekimine yönlendirme sıklıklarının az olduğu, periodontal sağlık ve hastalık konusunda bilgi düzeylerinin sınırlı olduğu görülmüştür. Bununla birlikte kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının oral hijyen uygulamaları ve kullanılan materyaller konusunda iyi düzeyde oldukları görülmüştür. Sonuç: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının üniversite eğitimi sırasında ve sonrasında periodontal sağlık ve hastalık konusunda daha çok bilgilendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the level of knowledge of gynecologists and obstetricians working in Kocaeli and Sakarya regarding periodontal health, and to determine their level of patient education on gum health before and during pregnancy, as well as the frequency of referrals to dentists. Method: This study was conducted with the participation of gynecologists, obstetricians, and dentists actively working in Kocaeli and Sakarya. The questionnaire was created by the researchers and includes questions on demographic and educational information (5 questions), knowledge about periodontal health and diseases (18 questions), and attitudes towards oral hygiene (8 questions). The survey was distributed through“Google Forms”over the internet, and was made available to actively working specialists and dentists via various social media platforms (WhatsApp, Twitter, Facebook, etc.). The results and knowledge levels were evaluated statistically. Findings: It was observed that gynecologists and obstetricians did not sufficiently inform their patients about periodontal health before and during pregnancy, had a low frequency of referrals to dentists, and had limited knowledge about periodontal health and diseases. However, it was noted that gynecologists and obstetricians had a good level of knowledge regarding oral hygiene practices and materials used. Conclusion: It was concluded that gynecologists and obstetricians need to receive more education on periodontal health and diseases both during and after their university education.