Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde gelişen teknolojilerin denetim üzerindeki etkileri: Lübnan üzerine bir araştırma
The effects of developing technologies on control in the Middle East and North Africa region: A research on Lebanon
- Tez No: 887388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ SALUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, gelişen teknolojilerin (GT) Lübnan'daki denetim mesleği üzerindeki etkisini incelemektedir. Dijitalleşme çeşitli sektörleri yeniden şekillendirirken, bunun denetim üzerindeki etkilerini anlamak büyük önem taşımaktadır. Araştırma, büyük veri ve analitik, blockchain, yapay zekâ, robotik süreç otomasyonu ve Metaverse gibi önemli gelişen teknolojilere odaklanmaktadır. Çalışma, kapsamlı bir literatür taramasını ampirik araştırma ile birleştiren karma bir yöntem kullanmaktadır. GT'nin denetimde uygulanmasına ilişkin algılanan faydalar, zorluklar ve maliyetler hakkında Lübnan'daki 84 finans profesyoneline veri toplamak için anket uygulanmıştır. Sonuçlar, denetim uygulamalarında GT'nin benimsenmesine yönelik genel olarak olumlu bir algı olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, siber güvenlik tehditleri, GT hakkında bilgi eksikliği ve algılanan yüksek uygulama maliyetleri gibi çeşitli engeller tespit edilmiştir. Bu araştırmada, GT'nin denetimde dönüştürücü potansiyeli vurgulamakta ve mevcut engelleri ile olası çözümleri belirleyerek mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Özellikle Lübnan bağlamında bu teknolojilerin denetim mesleği üzerindeki etkisine dair değerli içgörüler sunmaktadır. Bulgular, GT benimsemeyi düşünen denetim firmaları için karar verme süreçlerine bilgi sağlama ve bu hızla gelişen alanda gelecekteki araştırmalara yön verme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of emerging technologies (ET) on the auditing profession in Lebanon. As digitalization reshapes various sectors, understanding its effects on auditing is of great importance. The research focuses on key emerging technologies such as big data and analytics, blockchain, artificial intelligence, robotic process automation, and the Metaverse. The study employs a mixed method, combining a comprehensive literature review with empirical research. A survey was conducted to collect data from 84 finance professionals in Lebanon regarding the perceived benefits, challenges, and costs of implementing ET in auditing. The results reveal an overall positive perception towards the adoption of ET in auditing practices. However, various obstacles were identified, including cybersecurity threats, lack of knowledge about ET, and perceived high implementation costs. This research highlights the transformative potential of ET in auditing and contributes to the existing literature by identifying current barriers and possible solutions. It provides valuable insights into the impact of these technologies on the auditing profession, particularly in the Lebanese context. The findings have the potential to inform decision-making processes for audit firms considering ET adoption and guide future research in this rapidly evolving field.