Tevessüle yöneltilen tenkitler bağlamında Zâhid el-Kevserî'nin Mahku't-Tekavvul fî Mes'eleti't-Tevessül isimli makalesinin değerlendirilmesi
Evaluation of Zâhid al-Kevserî's article named Mahku't-Tekavvul fî Mes'eleti't-Tevessül in the context of criticisms arrived to tevessül
  1. Tez No: 887391
  2. Yazar: CEMİL MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUD ESAD ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tasavvufta Allah'ın rızasına nail olmak ve O'na yaklaşmak için kullanılan metotlardan biri de hiç şüphesiz vesile aramak, tevessülde bulunmaktır. Tevessül, genel olarak dua esnasında bazı hususların vesîle kılınarak Allah'a yaklaşma çabası şeklinde tanımlanmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm'de Allah'a yaklaşmak için vesîle aranması istenmiş, dua esnasında Allah'ın isimleriyle dua edilmesi ayrıca sabır ve namaz gibi sâlih amellerle O'ndan yardım istenmesi teşvik edilmiştir. Hadis rivâyetlerinde ise dua edilirken sâlih ameller, Allah'ın isim ve sıfatları ile ayrıca peygamberler ve sâlihlerle tevessülde bulunulması ifade edilmiş ve Hz. Peygamber (s.a.s.) ve müminlerden dua istenmesi hususları yer almıştır. Bununla birlikte tevessül konusunu İslam tarihinin seyri içerisinde farklı yorumlarla yaklaşanlar olmuştur. Burada şu husus unutulmamalıdır ki tevessülün makbul olabilmesi için dinen meşru olması yani Kur'an ve sünnete muvafık olması çok önemlidir. Çalışmada tevessül konusunda genel bir çerçeve çizilerek bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda birçok İslam âliminin tevessül hakkındaki görüşlerine yer verilmek suretiyle ilim dünyasının meseleye bakışı hakkında bir rota çizilmek istenmiştir. Ayrıca Zâhid el-Kevserî'ye ait olan Mahku't-tekavvul fî mes'eleti't-Tevessül isimli makalenin genel bir değerlendirilmesi yapılmış, böylelikle son dönemde yapılan ilmi bir çalışma hakkında da malumat verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the methods used in Sufism to attain the consent of Almighty Allah and to get closer to Him is undoubtedly to seek means and to make intercession. Tevessul is generally defined as an effort to get closer to Almighty Allah by making certain matters a means during prayer. In the Holy Quran, it is requested to seek a means to get closer to Allah, and it is encouraged to pray to Allah Almighty with the names of Allah during prayer and to ask for His help through good deeds such as patience and prayer. In hadith narrations, it is stated that while praying, good deeds, intercession with the names and attributes of Allah, as well as prophets and righteous people are mentioned, and Hz. It includes the topics of asking for prayers from the Prophet (pbuh) and the believers. However, there have been people who approached the issue of intercession with different interpretations throughout the course of Islamic history. Here, it should not be forgotten that in order for intercession to be acceptable, it is very important that it be religiously legitimate, that is, it must be in accordance with the Quran and the Sunnah. The aim of the study is to provide information about intercession by drawing a general framework. In this context, it was aimed to draw a route about the view of the scientific world on the issue by including the views of many Islamic scholars on tawassul. In addition, a general evaluation was made of the article titled Mahku't-tekavvul fî mes'eleti't-Tevessül, which belonged to Zahid el-Kevserî, and thus, information was given about a recent scientific study.