Türkiye'de sinema endüstrisinde kültür politikası uygulama alanı olarak ilk uzun metrajlı kurgu film yapım destekleri
First feature film production subsidy as a cultural policy implementation in the cinema industry in Turkey
- Tez No: 887401
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH MUTLU BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye'de sinema endüstrisini doğrudan ilgilendiren ilk kanun 2004 yılında Mecliste onaylanan 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması İle Desteklenmesi hakkında Kanundur. Bu kanun ile birlikte 2005 yılından itibaren yaratıcı endüstriler alanı olarak sinema endüstrisine destekler verilmeye başlanmıştır. Kanun ile birlikte İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Desteği kategorisi oluşturulmuş, bu kategori ile birlikte ilk filmlerini çekecek olan yönetmenlere destekler verilmiştir. Bu araştırmada söz konusu desteklerin sinema endüstrisinin geliştirilmesine ve güçlendirilmesine katkı sağlayıp sağlamadığı araştırılmış ve İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Desteği'nin sinema endüstrisine genç yönetmenler kazandırması açısından önemli olduğu, ancak bu kültür politikasının uygulamasında sürdürülebilirlik ve devamlılığın sağlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first law directly concerning the cinema industry in Turkey is Law No. 5224 on the Evaluation, Classification, and Support of Cinema Films, approved by the Parliament in 2004. Following this law, support for the cinema industry as a part of the creative industries began in 2005. The law introduced the category of“First Feature Film Production Support,”providing support to directors who would be making their debut films. This research examines whether these supports have contributed to the development and strengthening of the cinema industry. The findings indicate that the“First Feature Film Production Support”is significant in bringing new directors into the cinema industry. However, it is concluded that sustainability and continuity are necessary for the effective implementation of this cultural policy.