Üç boyutlu taşıma probleminin bulanık yaklaşımla çözümü
Solid transportation problem with fuzzy approach
- Tez No: 887413
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜZEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmada arz, talep, taşıma kapasiteleri ve tüm birim başına taşıma maliyetlerinin LR düz yamuk bulanık sayılar ile temsil edildiği bulanık üç boyutlu taşıma problemi (BÜBTP) 'nin çözümü, bulanık matematiksel yaklaşımı kullanarak incelendi ve yeni bir çözüm algoritması önerildi. İlk olarak, BÜBTP'nin çözümü, yamuksal bulanık sayının tüm bileşenlerini birbiri içinde ilişkilendirilerek dört farklı üç boyutlu taşıma probleminin optimal çözümlerinden, problemi modelleyerek LR düz yamuksal bulanık sayı olarak elde edildi. LR düz bulanık sayı olarak hesaplanan çözümün en iyi tatmin seviyesini belirlemek için bulanık matematiksel yaklaşım tekniğini kullanıldı. İkinci olarak, LR düz bulanık sayıların tüm bileşenlerine farklı karar değişkenleri atayarak tek bir ÜBTP modeliyle BÜBTP'nin optimal çözümü hesaplandı ve her iki çözümden elde edilen sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a new solution technique is proposed for the fuzzy solid transportation problem (FSTP) where supply, demand, transportation capacities and all per-unit transportation costs are represented by LR flat fuzzy numbers. First, from the optimal solution of the four sub solid transportation problem (STP), we obtained the optimal solution of the STP as a fuzzy trapezoidal number by using all components of the trapezoidal number one within the other, respectively. We used the fuzzy mathematical approximation technique to determine the best satisfaction level of the solution calculated as LR flat fuzzy number. Secondly, we calculated the optimal solution of the UBTP with a single UBTP model by assigning different decision variables to all components of the LR flat fuzzy numbers and the results obtained from both solutions are analyzed and compared. We demonstrate the efficiency of the proposed algorithm and the ease of computations on an example.