Spor takımlarında kişisel yakınlık ve karşılıklı paylaşım müdahalesinin takım sargınlığına etkisi
Effect of personal disclosure and mutual sharing intervention on cohesion in sports teams
  1. Tez No: 887439
  2. Yazar: ÖZCE SILA KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA KORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gerçekleştirilen tez çalışmasında amaç, temelinde iletişim unsurunu barındıran Kişisel Yakınlık ve Karşılıklı Paylaşım (KYKP) müdahale programı spor takımlarında sargınlığı hangi yönde etkilediğini incelemektir. Çalışmaya 8 takımdan [Voleybol (n=6), Basketbol (n=2)] yaşları 13-19 arasında değişen, küçük ve yıldız seviyelerinde oynayan toplamda 78 oyuncu dahil edilmiştir. Takım Sporlarında Etkili İletişim Ölçeği (TSEİÖ) ve Genç Sporcu Takım Sargınlığı Ölçeği (GSTSÖ) iletişim ve sargınlık değişkenlerini ölçmek için kullanılmıştır. Yürütülen araştırmada deney koşuluna yedi oturum olarak KYKP müdahalesi uygulanmıştır. Veriler tekrarlı ölçüm Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA) ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Ayırt Etme ve Negatif Çatışma alt boyut puanlarının deney grubunda düşerken, plasebo kontrol grubunda yükselmiştir Görev Sargınlığı alt boyutunda ise deney grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir artış olmuştur. TSEİÖ Ayırt Etme ve Negatif Çatışma ile GSTSÖ Görev Sargınlığı alt boyutu puanları müdahale programının spor takımlarındaki iletişimin olumsuz yönlerini azaltması ve takımlarda görev sargınlığının artması yönünde olumlu bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effects of the Personal Disclosure and Mutual Sharing (PDSM) intervention program, which is based on communication, on engagement in sports teams. A total of 78 players from 8 teams [Volleyball (n=6), Basketball (n=2)] aged between 13-19 years, playing at junior and star levels were included in the study. Scale for Effective Communication in Team Sports (SECTS) and the The Youth Sport Environment Questionnaire (YSEQ) were used to measure communication and cohesion variables. In the current study, the experimental condition received a seven-session PDSM intervention, while the control condition did not. According to the findings of the repeated measures Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), the Distinctiveness and Negative Conflict subscale scores decreased in the experimental group , while they increased in the control group. There was a statistically significant increase in the experimental group in the Task Cohesion sub-dimension. The scores show that the intervention program had a positive effect on reducing the negative aspects of communication in sports teams and increasing task cohesion in teams.