Multipl myelomda tanı anında saptanan kemik iliği fibrozunun hastalığın gidişatına olan etkisinin araştırılması
Impact of bone marrow fibrosis in multiple myeloma at diagnosis and on disease course
- Tez No: 887438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kemik iliği (Kİ) mikroçevresinin bir bileşeni olan retikülin veya kollajen artışı ile nitelenen Kİ fibrozu klinik önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı Multipl myelom (MM) tanılı hastalarda tanı anında Kİ fibrozunun sıklığını, klinik, labaratuvar özelliklerini, tedavi ve sağkalım etkilerini, bağımsız prognostik faktör olup-olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, geriye dönük olarak yapılmıştır. Ocak 2010 tarihi ile Haziran 2022 tarihleri arasında MM tanısı alan, en az 1 yıllık takip süresi olan ve tanı anında kemik iliğinde fibrozis derecesini değerlendirebildiğimiz 217 hasta çalışmamıza alınmıştır. Sağkalım analizinde Cox-regresyon (tek değişkenli-çok değişkenli) ve Kaplan-Meier kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan 217 hastanın %37 (n=80) kısmında tanı anında kemik iliğinde firbozis yok iken, %63 (n=137) kısmındaysa tanı anında kemik iliğinde fibrozis saptanmıştır. Ortalama takip süresi 54.6±38 ay olarak görüldü ( aralık 12-155, ortanca takip süresi 44 ay). Tüm grupta ortanca genel sağkalım (OS) 93 ay, ortanca progyonsuz sağkalım (PFS) 20 ay olarak saptandı. Fibrozis olmayan grupta tanı anında bakılan hemoglobin (Hgb) değeri ortalama 11.14±2.32 g/dL iken, fibrozis var olan grupta 10.18±2.23 g/dL olarak bulunmuştur (p=0.003). Fibrozisi olan grupta ISS evre 1 olan hasta oranı %24 (n=33) iken, fibrozisi olmayan tarafta evre 1 hasta oranı %40 (n=32) olarak bulundu (p=0.047). Fibrozisi olan ve olmayan grubu kendi içinde 65 yaş sınırı oluşturarak iki alt gruba ayırıp hem OS, hem de PFS için analiz yaptığımızda genel sağkalım adına fibrozisi olan grupta (p=0.001), fibrozisi olmayan grupta (p=0.057). PFS için baktığımızda fibrozisi olan grupta (p=0.007), fibrozis olmayan grupta (p=0.035). 1q21.3 kazanımı OS için p=0.048, PFS için p=0.049 olarak sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bone marrow fibrosis (BMF) is found in 8-57% of plasma cell dyscrasias. Increased reticulin in multiple myeloma (MM) is found to be associated with increased plasma cell infiltration and heralds a poorer prognosis. Here we aimed to explore the frequency of BMF at diagnosis and its impact on disease course. Methods: We performed a single-center, retrospective analysis of 217 MM patients with available data who had been evaluated for BMF between January 2010 and June 2022 with a follow-up period of at least 1 year. Univariate and multivariate cox-regression analyses and Kaplan-Meier methods were used in survival analysis. Results: Of 217 patients evaluable for BMF 137 (63%) had detectable BMF while 80 (37%) had no BMF. The median age of the patients was 63 (range: 37 to 89) and females and males accounted for 50.2% (n=109) and 49.8% (n=108), respectively. The median follow-up time was 44 months (range: 12 to 155). Median progression free survival (PFS) in patients with and without BMF was 20 (95% CI: 13-26) and 24 months (95% CI: 11-36) (p=0.286). Median overall survival (OS) in patients with and without BMF was 93 (95% CI: 83-102) and 95 (95% CI: 85-103) months (p=0.346).