Erken evre hodgkin lenfoma tanılı hastaların geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of patients diagnosed with early stage hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 887440
  2. Yazar: NARMIN HUSEYINZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı erken evre Hodgkin lenfoma hastalarının geriye dönük yaş, cinsiyet dağılımı, prognostik faktörler, laboratuvar ve klinik özellikler, histopatolojik farklılıklar, tedaviye yanıt, tedavi ile ilişkili komplikasyonların değerlendirilmesi, RT'nin sağkalıma etkisi, farklı kılavuzlara göre gruplara ayrılmış favorable ve unfavorable erken evre KHL hastaları arasında erken evrede kombine modalite tedavi ile sadece kemoterapi alan hastalar arasında progresyonsuz ve genel sağkalım arasındaki farklılıkların değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 199'u KHL, 14'ü NLPHL, toplamda 213 erken evre Hodgkin lenfoma tanılı olgunun demografik, klinik, histopatolojik özellikleri, laboratuvar tetkikleri, tedavi protokolü ve dozları, tedaviye yanıtları ve tedavi ile ilişkili komplikasyonlarına dair veriler elde edildi, progresyonsuz ve genel sağkalım hesaplandı. Çalışmanın tamamında KHL ile NLPHL ayrı olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen KHL hastalarının %50,8'i (n=101) erkek hastalardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively evaluate various characteristics of early-stage Hodgkin lymphoma patients including age, gender distribution, prognostic factors, laboratory and clinical features, histopathological differences, treatment response, and treatment-related complications. Additionally, the study aims to assess the impact of radiotherapy on survival, as well as differences in progression-free and overall survival between patients receiving combined modality treatment and those receiving chemotherapy alone, stratified according to different guidelines into favorable and unfavorable early-stage Hodgkin lymphoma patients. Materials and Methods: Data were obtained from 199 classical Hodgkin lymphoma (cHL) and 14 nodular lymphocyte-predominant Hodgkin lymphoma (NLPHL) patients, with a total of 213 early-stage Hodgkin lymphoma cases. Demographic, clinical, histopathological, and laboratory characteristics, as well as treatment protocols and doses, treatment responses, and treatment-related complications, were collected. Progression-free and overall survival were calculated. cHL and NLPHL were evaluated separately throughout the study.