Acil serviste kapalı kırık ve çıkık redüksiyonlarında analgo-sedasyon uygulamasında fentanil-midazolam ve meperidine midazolam kombinasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of fentanyl and meperidine in combination with midazolam in conscious sedation in closed-reduction of fracture and dislocation
  1. Tez No: 88745
  2. Yazar: SUNA SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
7- ÖZET Çatışmamız acil serviste kapalı kırık ve çıkık redaksiyonunda hasta ve hekim konforunu artırmak için midazolam ile kombine fentanil ve meperidin uygulamalarını analgo- sedatif etki ve yan etki yönünden karşılaştırma amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya acil servisimizde 1.10.1999 ile 18.2.2000 tarihleri arasında kapalı kırık veya çıkık tanısı alan 16-60 yaş arası ardışık 70 yetişkin hasta alınmıştır. Çift kör randomizasyon yöntemine göre 34 hastaya 0.02 mg/kg dozda midazolam ile 0.5 mg/kg dozda meperidin, 36 hastaya da 0.02 mg/kg dozda midazolam ile 0.5 ug/kg dozda fentanil kombine uygulanmıştır. Midazolam' in meperidin ve fentanil ile kombine uygulamasını karşılaştırdığımızda, meperidin grubunda anlamlı olarak daha fazla ek ilaç uygulama gereksinimi olduğunu saptadık ( p=0.018). Bu sonuç, fentanilin daha potent analjezik etkiye sahip olmasından dolayı literatür bilgileri ile uyumludur. Benzer şekilde; meperidin grubuna fentanil grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak daha fazla sıvı verildiğim belirledik (p=0.037). Bunun klinik olarak önemli olmadığım düşünüyoruz. Çalışmaya alınan olguların hiç birinde solunum depresyonu, semptomatik hipotansiyon, aşın veya uzamış sedasyon gibi ciddi yan etkiler görülmemesi yeterli eğitimi takiben hekimlerin acil redüksiyon işlemlerinde sedatif ve narkotik anajezikleri uygulayabileceklerini düşündürmektedir. Midazolam' m meperidin ve fentanil ile kombine uygulamasını takiben istatistiksel anlamlı olarak; 30. dakikada ortalama sistolik arteryel kan basmcı değerini düşürdüğünü (p= 0.03), 0, 10, 30. dakikada nabız değerim düşürdüğünü (p değerleri sırasıyla 0.015, 0.010, 0,00) 30. dakikada solunum sayısını azalüğmı (p=0.01), 30. dakikada oksijen saturasyonun yükseldiğini (p=0.00) belirledik. Tüm bu verilere dayanarak sedatif ve opioid analjeziklerin uygulamalarmda gerekli tedbirlerin alınması ve sıkı gözlemi öneriyoruz. Midazolam' m meperidin ve fentanil ile kombine uygulamasının 10. dakika ortalama ASS değerlerini düşürdüğünü (p=0.00), lO.dakika, 30. dakika ve çıkış ortalama VAS değerlerini düşürdüğünü (p=0.00) belirledik Sonuç olarak; midazolam ile kombine fentanil ve meperidin uygulamasının kapalı kırık ve çıkık redaksiyonunda etkili ve güvenli analgo-sedasyon sağlayabileceği kanısına vardık. 51
Özet (Çeviri)
8-SUMMARY This double-blind, prospective study is conducted to compare use of fentanyl and meperidine in conscious sedation in reduction of fracture and dislocations in the emergency department with regard to analgo-sedative effect and untoward effects. Seventy consecutive adult patients who had been found to harbor fracture or dislocations amenable to reduction were enrolled in the study within the twenty-week study period. The patients were randomized to receive fentanyl (0.5 ug/kg) or meperidine (0.5 mg/kg) in combination with midazolam (0.02 mg/kg). Patients in the meperidine group received significantly more additional drugs compared to fentanyl group (p=0.018). We also found meperidine group were infused significantly more intrvenous fluid compared to fentanyl group (p=0.037). This difference does not appear to be clinically significant. None of the study patients experienced advers events such as respiratory depression, hypotension and protracted or overt sedation. This finding suggests that sedative and narcotic agents may safely be administered in the emergency department provided with proper education. Patients' vital signs before and after the midazolam-opiate combination were compared. Following the drug administration, mean systolic arterial blood pressure were lowered at 30th minute (p= 0.03), pulse rates were lowered at minutes 0, 10 and 30 (p values 0.015, 0.010, 0,00, respectively), respiratory rates were decreased at 30th minute (p= 0.00) and arterial O2 saturation were increased at 30th minute (p= 0.00). Based on these findings we recommend due measures be taken and all patients be closely monitored during and after the administration of sedative drugs. Our results also indicate, that combined midazolam and meperidine or fentanyl resulted in a decline of mean Alertness Scale Score values at 10th minute (p= 0.00), and of mean Visual Analog Scale values at minutes 10, 30 and at discharge (p= 0.00). As a conclusion, combined administration of midazolam and fentanyl or meperidine may provide safe and reliable analgesia, and sedation in reduction of closed reduction of fracture and dislocations. 52