Olumsuz değerlendirilme korkusu, kendilik algısı ve anne-baba tutumlarının sınav kaygısı üzerindeki yordayıcı etkisi
Predictive effect of fear of negative evaluation, self-perception and parents' attitudes on test anxiety
- Tez No: 887459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sınav kaygısı, öğrencilerin hayatlarında büyük önem atfettikleri dönemlerde karşılarına çıkıp performanslarını olumsuz yönde etkileyebilen bir psikolojik unsurdur. Ülkemizde birçok farklı sınav hayatın farklı aşamalarında tecrübe edilmektedir. Bu araştırmada ise üniversiteye giriş sınavına bağlı gelişen kaygı ele alınmaktadır. Bu çalışmayla amaçlanan olumsuz değerlendirilme korkusu, kendilik algısı ve anne-baba tutumlarının sınav kaygısı üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesidir. Antalya ilinde özel öğretim kursuna kayıtlı olan ve üniversite sınavına hazırlanan 401 öğrenciyle yürütülen bu araştırmada Gönüllü Katılım Formu, Demografik Bilgi Formu, Sınav Kaygısı Envanteri, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Ana Baba Tutum Ölçeği ve Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Ölçeklere verilen yanıtlar SPSS 23 programı ile analize tabi tutulmuştur. Değişkenlerin demografik verilerle olan ilişkilerinin belirlenmesinde bağımsız gruplar t testi ve ANOVA, araştırma değişkenlerinin birbiriyle olan ilişkilerinin analizinde ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Yordayıcı etki ise Doğrusal Regresyon Analizi stepwise metodu ile ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre sınav kaygısı ve olumsuz değerlendirilme korkusu arasında pozitif yönlü, sınav kaygısı ve kendilik algısı arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kişilerin psikiyatrik tedavi geçmişleri, cinsiyetleri, olumsuz değerlendirilme korkuları, kendilik algıları ve algıladıkları koruyucu-istekçi anne-baba tutumu sınav kaygısını yordamaktadır. Bu araştırmanın klinik alanda yapılan uygulamaların geliştirilmesi için katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Test anxiety is a psychological factor that can affect students' performance negatively during periods of their lives to which they attribute great importance. In our country, many different tests are experienced in different parts of life. In this research, anxiety that is linked to university enterance exam is addressed. The goal of this research is examining the predictive effect of fear of negative evaluation, self-perception and parental attitudes on test anxiety. This study was conducted based on surveys with 401 students who are registered in private education courses in Antalya province and preparing for the university enterance exam. Students responses through the following scales evaluated as a part of this study: Demographic Data Sheet, Test Anxiety Inventory, Social Comparison Scale, Parental Attitudes Scale and Fear of Negative Evaluation Scale Shortened Form. Subject responses were analyzed with the program SPSS 23. For the analysis of the relationship of demographic variables with research variables, Independent Samples t Test and ANOVA were used. For the analysis of the relationship between research variable, Pearson Correlation Analysis is used. The predictive effect is measured with stepwise method of Linear Regression Analysis. According to the research findings, there is a positive significant relationship between test anxiety and fear of negative evaluation, and a negative significant relationship between test anxiety and self-perception. People's psychiatric treatment history, gender, fear of negative evaluation, self-perception and perceived protective-demanding parental attitudes predict test anxiety. It is foreseen that findings of this research will contribute to improved clinical practices.