Ankilozan spondilitli erkek hastalarda biyolojik ajan kullanımının üreme üzerine etkisi
Effect of the use of biological agent on reproduction of male patients wits ankylosing spondylitis
- Tez No: 887495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEZMİŞ KİMYON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Romatoloji ve Gaziantep Şahinbey Üniversitesi Hastanesi Romatoloji kliniğine başvuran Ankilozan Spondilitli (AS) erkek hastaların biyolojik ajan tedavisi sonrası çocuk sahibi olup olamadıklarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankilozan Spondilit tanısı almış ve biyolojik ajan tedavisi alan 655 erkek hasta tarandı. Çocuk sahibi olma isteği olan ve kriterlere uyan 100 erkek hasta ve 50 sağlıklı erkek birey kontrol hastası olarak alınmıştır. Biyolojik ajan tedavisi alan hastaların sosyodemografik özellikleri, alışkanlıkları, ek hastalıkları ve kullandığı diğer ilaçlar, semptom süresi, biyolojik ajan türü, biyolojik ajan süresi ve tedavi sonrası çocuk sahibi olma durumları kaydedildi. Kontrol grubuna hangi yollarla çocuk sahibi oldukları, anomali durumu, düşük durumları kaydedildi. Bunlar dışında hastalara BASDAI (Bath Ankilozan Spondilit Hastalığı Aktivite İndeksi) ve VAS (Vizüel Analog Skalası) ölçekleri uygulandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 41,47±7,57 yıldı. Hastaların çocuk sahibi olma durumları ile yaş ortalamaları karşılaştırıldı ve çocuk sahibi olan hastaların yaş ortalamalarının daha düşük olduğu gözlendi. (p=0,008) Semptom süresi ortalamaları 17,39±6,65 olan hastaların biyolojik ajan tedavisi süresinin ortalaması 10,32±4,83 yıldı. Biyolojik ajan tedavisi süreleri 10,32±4,83 olan hastaların tedavi sonrası adalimumab tedavisi alan 23 hastanın 2'sinin, etanercept tedavisi alan 18 hastanın 3'ünün, golimumab tedavisi alan 19 hastanın 2'sinin ve sertolizumab tedavisi alan 9 hastanın 1'inin çocuğu olmadığı belirlendi. İnfliksimab tedavisi alan 25 hastanın hepsinin çocuğu olduğu gözlendi. (p=0,431) Biyolojik ajan tedavisi alan hastaların alışkanlıkları (%54) incelendiğinde çocuk sahibi olma durumları arasında korelasyon saptanmadı. Sonuç: Biyolojik ajan tedavilerinin bazı çalışmalarda sperm kalitesi ve hareketliliğini azalttığı yönde bulgular olsada çalışmamız neticesinde biyolojik ajan tedavileri sonrası hastaların çocuk sahibi olma durumları bakımından bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate whether patients with Ankylosing Spondylitis (AS) who applied to Hatay Mustafa Kemal University Rheumatology and Gaziantep Sahinbey University Hospital Rheumatology clinics could have children after biological agent treatment. Material and Method: 655 male patients diagnosed with Ankylosing Spondylitis and receiving biological agent treatment were screened for the study. 100 male patients who wanted to have children and met the criteria and 50 healthy male individuals were included as control patients. Sociodemographic characteristics, habits, comorbidities and other medications used, symptom duration, biological agent type, biological agent duration and childbearing status after treatment were recorded for the patients receiving biological agent treatment. In the control group, the ways in which they had children, their anomaly status, and miscarriage were recorded. Apart from these, BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index) and VAS (Visual Analogue Scale) scales were applied to the patients. Results: The average age of the patients was 41.47±7.57 years. The patients' ability to have children and their average age were compared, and it was observed that the average age of the patients who had children was lower. (p=0.008) The average duration of biological agent treatment of patients with an average symptom duration of 17.39±6.65 years was 10.32±4.83 years. After the treatment of patients whose biological agent treatment duration was 10.32±4.83, 2 of 23 patients receiving adalimumab treatment, 3 of 18 patients receiving etanercept treatment, 2 of 19 patients receiving golimumab treatment and 1 of 9 patients receiving certolizumab treatment. It was determined that he had no children. It was observed that all 25 patients receiving infliximab treatment had children. (p=0.431) When the habits of patients receiving biological agent treatment (54%) were examined, no correlation was found between their status of having children. Conclusion: Although there have been updates in some of the ranges of biological agent treatments to decrease sperm quality and motility, our study has reached cases where there is no difference in terms of children's ability to have children after comprehensive biological agent treatments.