Bireylerin kumar oynama davranış deneyimleri ile kişilik organizasyonları ve savunma biçimleri arasındaki ilişkinin psikodinamik açıdan incelenmesi
A psychodynamic examination of the relationship between individuals' gambling behaviors and their personality organizations and defense mechanisms
- Tez No: 887496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kumar oynama davranışı tüm dünyada giderek yaygınlaşan bir problem oluşturmaktadır. Literatürde de bireylerin kumar oynama davranışı ile ilgili çalışmalar git gide artıyor olsa da ülkemizde psikodinamik bakış açısıyla yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada kumar oynama davranışı gösteren bireyler kişilik organizasyonları alt boyutları açısından incelenmiş ve bireylerin kullandıkları savunma biçimleri belirlenmiştir. Ayrıca herhangi bir kumar deneyimi olmayan bireylerle de karşılaştırma yapılarak belirli değişkenler üzerinden anlamlı farklılıkların oluşup oluşmadığı incelenmiştir. Çalışma seçkisiz örneklem yöntemi ve ilişkisel tarama modeli ile 18-65 yaş arası bireyler tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 229 erkek 166 kadın birey olmak üzere toplam 395 kişi katılmıştır. Veri toplamak amacıyla katılımcılara Demografik Bilgi Formu, South Oaks Kumar Tarama Testi, Kişilik Organizasyonları Envanteri ve Savunma Biçimleri Testi uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 26.0 sürümü kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kumar davranışı gösteren bireylerin kişilik organizasyonları alt boyutları; primitif savunmalar, kimlik difüzyonu ve gerçeklik testi ile pozitif yönde anlamlı farklılaştığı belirlenmiştir. Savunma biçimlerine bakıldığında kumar davranışı gösteren bireylerin ilkel savunmalar ile pozitif yönde anlamlı farklılaştığı, nevrotik ve olgun savunmalar ile anlamlı farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Kumar davranışı deneyimi olan bireylerin yansıtma, pasif saldırganlık, dışa vurma, yalıtma, değersizleştirme, otistik fantezi, inkar, disosiyasyon, bölünme, rasyonalizasyon ve idealleştirme savunma mekanizmalarını kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gambling behavior is becoming an increasingly widespread problem worldwide. Although studies on individuals' gambling behavior are increasing in the literature, studies conducted from a psychodynamic perspective are quite limited in our country. In this study, individuals who exhibit gambling behavior were examined in terms of the sub-dimensions of their personality organizations, and the defense mechanisms they used were identified. Additionally, by comparing them with individuals who have no gambling experience, it was investigated whether significant differences emerged based on certain variables. The study was conducted with individuals aged 18-65 using a non-random sampling method and a correlational survey model. A total of 395 people participated in the study, including 229 men and 166 women. To collect data, participants were administered a Demographic Information Form, the South Oaks Gambling Screen, the Inventory of Personality Organization, and the Defense Style Questionnaire. SPSS version 26.0 was used for data analysis. As a result of the analyses, it was determined that the sub-dimensions of personality organizations in individuals who exhibited gambling behavior differed significantly and positively with primitive defenses, identity diffusion, and reality testing. Regarding defense mechanisms, it was found that individuals who exhibited gambling behavior significantly differed positively with primitive defenses and did not significantly differ with neurotic and mature defenses. It was determined that individuals with gambling experience used defense mechanisms such as projection, passive aggression, acting out, isolation, devaluation, autistic fantasy, denial, dissociation, splitting, rationalization, and idealization.