Predictive processing in the cortical network of biological motion perception
Beynin biyolojik hareket algısı ağında tahmine dayalı kodlama
  1. Tez No: 887521
  2. Yazar: MURAT BATU TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU AYŞEN ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Biyolojik hareket literatürü, biyolojik hareketin işlenişinin beynin oksipitotemporal, parietal ve ön bölgelerinde gerçekleştiğini savunmaktadır. Ancak mevcut literatür, bu işlenişin tahminler tarafından nasıl etkilendiğini açıklayamamaktadır. Biyolojik hareketin nasıl algılandığını açıklayan modeller bulunsa da bu modeller yukarıdan aşağı süreçleri göz ardı etmektedir. Bu nedenle mevcut fMRI deneyi katılımcılara (N=29) ekranın her iki tarafında birer adet nokta ışıklı uyaran (gürültü noktalarıyla beraber) göstermiştir. Bu uyaranlardan biri biyolojik hareket (yürüme ya da tekme atma) iken diğeri de bu hareketin karıştırılmış versiyonudur. Katılımcıların görevi deney süresince biyolojik hareketin ekranın hangi tarafında belirdiğini bulmaktır. Hareketlerin gösteriminden önce katılımcılar hareketin türüne göre bir ipucu görmüştür (yürüme ya da tekme atma). Bu ipucu, %75 oranında hareket ile tutarlıdır. Ayrıca deneyde iki tane daha koşul bulunmaktadır: İpucunun harekete dair bir bilgi içermediği koşul (nötr koşul) ve herhangi bir hareketin bulunmadığı koşul. Beklenildiği üzere hareket içeren koşullardan hareket izleme ağında (pSTS, parietal korteks ve IFG bölgelerini içermektedir) kuvvetli bir aktivasyon mevcuttur. Ancak bu bölgeler tutarlı ve tutarsız koşulları birbirinden ayırt etmeyi başaramamıştır. Bu sonucun, deneyin az sayıda deneme içermesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Hareket izleme ağındaki bağlantıları daha iyi incelemek adına DCM analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda bulunan kazanan model, biyolojik hareketlerin işlenişinde yer alan geri bildirim bağlantılarını göstermektedir. Model, hem ileri yönlü bağlantıların hem de geri bildirim bağlantılarının tutarlı, tutarsız ve nötr koşullarda var olduğunu göstermiştir. Özet olarak, çalışma biyolojik hareket algısındaki modellerde tahmin gibi yukardan aşağı süreçlerin önemini başarıyla göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The literature on biological motion processing argues that it occurs in occipitotemporal, parietal and frontal regions of the brain. Nevertheless, the literatureis currently unable to explain how this processing is affected by expectations. Although models exist to explain how biological motion is perceived, they usuallyignore top-down processes. To this end, the current fMRI study presented twopoint-light displays (embedded in noise) on either side of the screen to the participants (N=29). One of the displays was a biological motion (walking or kicking)whereas the other one was its scrambled version. The participants were asked toreport the location of the biological motion. Importantly, before the presentationof motions, the participants were shown a cue about the action type (walking orkicking) which was congruent with the motion 75% of the time. There were alsotwo additional conditions in which the cue was uninformative about the action(neutral condition) or there were no motion stimuli at all. As expected, the action observation network (consisting of pSTS, parietal cortex and IFG) showeda clear and strong activation during the conditions that a motion was present.However, these regions have failed to significantly discriminate between congruent and incongruent conditions. It should be acknowledged that this lack ofsignificant result might be caused by the low number of trials. In order to better investigate the connections within action observation network, a DCM analysiswas conducted. The winning DCM model has successfully shown the presence offeedback connections in the biological motion processing. More specifically, themodel argues that both feedforward and feedback modulatory connections arepresent during congruent, incongruent and neutral conditions. In sum, the studyhighlights the importance of incorporating top-down signals such as expectationsin the computational models of biological motion perception.