Kırşehir ilinde ergonomik risklerin 112 sağlık çalışanlarına etkileri ve değerlendirilmesi
The effects and evaluation of ergonomic risks on 112 health workers in Kırşehir province
  1. Tez No: 887536
  2. Yazar: EMİNE GÜLSOY ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKEN TUNGA BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Halk Sağlığı, Emergency Medicine, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sağlık hizmetleri sektöründe yapılan bu çalışmanın amacı, anket çalışması ile birlikte daha çok mühendislik alanlarında risklerin değerlendirilmesi için kullanılan REBA ve RULA yöntemleri ile analiz yapmaktır. Bu çalışma kesitsel epidemiyolojik tiptedir. Çalışmanın ilk aşamasında Kırşehir 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında çalışan 246 personele anket uygulanarak var olan kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının ne derecede olduğu tespit edildi. Çalışmanın ikinci aşamasında, REBA ve RULA yöntemleri kullanılarak ergonomik riskleri analiz edildi. Daha sonra çalışma alanında en çok yapılan işler tespit edilip; damaryolu açma, tansiyon ölçme, hastayı sedyeye alma, sedyede hastaya pozisyon verme ve sedyeyi kaldırma olarak beş istasyon oluşturuldu. Sonrasında çalışmaya katılmaya gönüllü 30 personelin postür duruş analizleri REBA ve RULA yöntemleri ile ölçüldü ve bu istasyonlara ait ortalama REBA ve RULA skorları elde edildi. Buna göre belirlenen istasyonlarda en yüksek REBA skoru 8.62, en yüksek RULA skoru 6.69 ve risk seviyesi yüksek olarak belirlenen iş paketinin sedye kaldırma olduğu tespit edildi. Ankette yöneltilen“Çalışma sırasında ağır kaldırmak mesleğinizin gerekliliklerinden mi?”şeklindeki soruya verilen yanıtların %97.15 evet olmasından anket çalışması ile ölçümlerimizin örtüştüğü anlaşılmıştır. Yapılan ölçümler neticesinde belirlenen iş istasyonlarında risk seviyelerine göre gerekli önlemlerin alınması önerilmiştir. En yüksek REBA ve RULA skorlarına ait olan sedyeyi kaldırma işleminin en zorlu iş olmasının nedeni; hastayı alma sırasında kaldırma, sedyeyi merdivenler gibi fiziki zorlukların olduğu alanlarda taşıma, yüksek katlardan hastanın indirilmesi gibi durumlarda vücudun posturunun zorlayıcı aktivitelerde bulunmasıdır. Bu nedenle yüksek riske ait bu işlem için hasta sedyedeyken kaldırma esnasında hidrolik sedyelerin tasarlanması ile vücuda yüklenen ağırlığın minimize edilerek kas-iskelet sistemi rahatsızlığının en aza indirilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study in the health care sector is to analyze with REBA and RULA methods, which are mostly used for risk assessment in engineering fields, together with a survey study. This study is cross-sectional epidemiologic type. In the first phase of the study, 246 personnel working in Kırşehir 112 emergency health services stations were surveyed to determine the extent of existing musculoskeletal disorders. In the second stage of the study, ergonomic risks were analyzed using REBA and RULA methods. Then, the most common tasks in the work area were determined and five stations were created as opening the vascular access, measuring blood pressure, taking the patient on the stretcher, positioning the patient on the stretcher and lifting the stretcher. Then, the posture posture analyzes of 30 personnel who volunteered to participate in the study were measured by REBA and RULA methods and the average REBA and RULA scores for these stations were obtained. Accordingly, it was determined that the highest REBA score was 8.62, the highest RULA score was 6.69 and the work package with the highest risk level was stretcher lifting. Since 97.15% of the answers to the question“Is heavy lifting during work one of the requirements of your profession?”in the questionnaire were yes, it was understood that our measurements overlapped with the survey study. As a result of the measurements, it was recommended to take necessary measures according to the risk levels at the workstations identified. The reason why lifting the stretcher, which has the highest REBA and RULA scores, is the most challenging work is that the body's posture is involved in challenging activities such as lifting the patient during patient retrieval, carrying the stretcher in areas with physical difficulties such as merviden, and lowering the patient from high floors. For this reason, designing hydraulic stretchers for this high-risk procedure while the patient is on the stretcher during lifting can minimize the weight loaded on the body and minimize musculoskeletal discomfort.