Türkiye'deki sağ ve sol siyasi parti seçmenlerinin AB algıları üzerine bir araştırma
A study on the EU perceptions of right and left political party voters in in Turkiye
- Tez No: 887535
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci ve AB İletişim Stratejisi kapsamında Türk toplumunun AB algısı önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden Türk toplumunun AB'ye bakışını ortaya koymak için farklı açılardan kamuoyu araştırmaları yapılmaktadır. Ancak farklı politik görüşlere sahip bireylerin AB algılarının farklılaşıp farklılaşmadığına yönelik çalışmalar yok denecek kadar azdır. Kamuoyu araştırmaları Türkiye-AB ilişkileri ve bu ilişkilerin dinamiklerini anlamakta ve açıklamakta kritik bir rol almaktadır. Kamuoyu araştırmaları sonucunda elde edilen verilerin doğru analizi, Türkiye'nin AB ile ilişkilerindeki mevcut durumunu ve gelecekte atacağı adımları belirlemede önemli katkılar sağlayabilir. Politik yönelimler Türkiye-AB ilişkileri açısından mevcut durumunu yeniden değerlendirme fırsatı sunabilmektedir. Bu bağlamda bu tez çalışmasının temel amacı AB algısının farklı politik görüşe sahip yurttaşlar arasında farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Bu çalışmada ilk olarak literatür çalışması yapılmıştır, ikinci olarak; daha önce kurum kuruluş ve kişiler tarafından Türkiye'nin AB algısına yönelik yapılmış olan kamuoyu araştırmaları incelenmiş ve derlemesi yapılmıştır. Araştırma için yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır.“Türkiye'de sağ ve sol yelpazedeki siyasi parti seçmenlerinin AB algıları”başlıklı anket çalışması toplam 4140 siyasi parti seçmeni ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS ile analiz edilmiş, sonuçlar rapor haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the context of Turkey's EU accession process and the EU Communication Strategy, the Turkish public's perception of the EU has an important place. In this respect, public opinion surveys are conducted from different perspectives to reveal Turkish society's view of the EU. However, there are almost no studies on whether the EU perceptions of individuals with different political views differ. Opinion polls play a critical role in understanding and explaining Turkey-EU relations and their dynamics. Accurate analysis of the data obtained from public opinion polls can make important contributions in determining the current state of Turkey's relations with the EU and the steps to be taken in the future. Political orientations may provide an opportunity to reassess the current state of Turkey-EU relations. In this context, the main purpose of this thesis is to determine whether the perception of the EU differs among citizens with different political orientations. In this study, firstly, a literature study was conducted, and secondly, public opinion surveys on Turkey's perception of the EU conducted by institutions, organizations and individuals were examined and compiled. Face-to-face survey technique was used for the research. The survey study titled“EU perceptions of political party voters from the right and left spectrum in Turkey”was conducted with a total of 4140 political party voters. The data obtained were analyzed with SPSS and the results were reported.