Muhibbî Dîvânı'nın söz varlığı ve dizini
Vocabulary and index of Muhibbi's Divan
- Tez No: 887585
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1751
Özet
XVI. yüzyıl Osmanlı Devleti'nin siyasî, askerî, bilim ve sanat gibi pek çok alanda en parlak dönemini yaşadığı yüzyıldır. Bu yüzyılda hükümdarların sanata, sanatçıya sahip çıkmasıyla birlikte edebiyat alanında da büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Başarılı sanatçılara devletin üst kademelerinde yer verilmiştir. Batı dünyasında“Muhteşem”olarak adlandırılan Kânûnî Sultan Süleyman sanatçıya en çok kıymet veren padişahlar arasında yer almaktadır. Kânûnî, Muhibbî mahlasıyla şiirler yazmış ve edebiyatımızın en hacimli dîvânlarından birini oluşturmuştur. Kânûnî Sultan Süleyman'ın Muhibbî mahlasıyla kaleme aldığı, 2016 yılında Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından yayımlanan ve Kemal YAVUZ, Orhan YAVUZ tarafından hazırlanan Muhibbî Dîvânı (Bütün Şiirleri), adlı eser esas alınarak bu çalışma hazırlanmıştır. Bu çalışmada Muhibbî Dîvânı'nda yer alan 4118 şiir incelenerek tematik söz varlığı ve gramatikal dizini oluşturulmuştur. Dîvândaki beyitler tek tek incelenerek kelimelerin zengin manaları şiirdeki bağlamına göre anlamlandırılıp söz varlığı tespit edilmiş ve gramatikal dizin oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 16th century, the Ottoman Empire experienced its brightest period in many fields such as politics, military, science and art. In this century, great progress was made in the field of literature as the rulers protected art and artists. Successful artists were given places at the upper levels of the state. Kânûnî Sultan Suleyman, known as“The magnificent”in the Western world, is among the sultans who valued the artist the most. Kânûnî wrote poems under the pseudonym Muhibbî and created one of the most voluminous divans in the field of literature. This study was prepared based on the work titled Muhibbî Dîvânı (All Poems), written by Kânûnî Sultan Suleyman under the pseudonym Muhibbî, published by the Turkish Manuscripts Association in 2016 and prepared by Kemal YAVUZ and Orhan YAVUZ. In this study, 4118 poems in Muhibbî Dîvânı were examined and their thematic vocabulary and grammatical index were created. The couplets in the divan were examined one by one, the rich meanings of the words were interpreted according to their context in the poem, their vocabulary was determined and a grammatical index was created.