Üniversite öğrencilerinin akademik aidiyetleri ile akademik erteleme davranışları arasındaki ilişki
The relationship between university students' academic belongings and academic procrastination behaviors
- Tez No: 887586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TURAN, DOÇ. DR. OKAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin akademik aidiyetleri ile akademik erteleme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel olarak yürütülen araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 511 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Akademik Erteleme Davranışı Ölçeği ve Akademik Aidiyet Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spss 29.0 programı kullanılmış ve t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve resgresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin akademik aidiyetleri ve akademik erteleme davranışlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca akademik aidiyet düzeyleri öğrencilerin cinsiyet ve sınıf seviyelerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken öğrenim görülen bölüm ve herhangi bir kulübe veya öğrenci topluluğuna üyelik durumuna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Akademik erteleme davranışları ise öğrencilerin bölüm, sınıf ve üyelik durumuna göre farklılık göstermezken cinsiyete göre erkek öğrenciler lehine farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda akademik aidiyet ile akademik erteleme arasında negatif yönde, orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Akademik aidiyetin, akademik erteleme davranışlarındaki değişimin %14' ünü açıklayabildiği görülmüştür Son olarak üniversite öğrencilerinin akademik aidiyet düzeylerinin akademik erteleme davranışları üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between university students' academic belongings and academic procrastination behaviors. The relational screening model was used in the quantitative research, and the study group of the research consists of 511 university students studying at Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. Academic Procrastination Scale and Academic Belonging Scale were used as data collection tools. Spss 29.0 program was used to analyze the data and t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and regression analyzes were performed. As a result of the analysis, it was determined that the students' academic belonging and academic procrastination behaviors were at a medium level. In addition, while academic affiliation levels do not show a significant difference according to the gender and grade levels of the students, it has been determined that they differ according to the department studied and membership status of any club or student community. While academic procrastination behaviors do not differ according to department, class and membership status of students, it has been determined that they differ according to gender in favor of male students. As a result of the correlation analysis, a negative, moderately significant relationship was found between academic belonging and academic procrastination. It has been observed that academic belonging can explain 14% of the change in academic procrastination behaviors.Finally, it was determined that university students' academic belonging levels were a significant predictor of academic procrastination behaviors.