Yaşlı bireylerde yerinde yaşlanma ile mutluluk düzeyi ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between aging in place and happiness level in elderly individuals
- Tez No: 887606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünya nüfusu gün geçtikçe daha çok yaşlanmaktadır. Ülkemizde de durum benzer olup, tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler ortalama yaşam süresini uzatırken yaşlı nüfusu hızlı şekilde artmaktadır. Yaşlı nüfusun artması beraberinde yaşlılık problemlerini daha görünür hale getirmektedir. Yaşlılar için bulunduğu ortam sadece yaşamın sürdürüldüğü bir yer değil, aynı zamanda sosyal ilişkilerin ve yaşlı kimliğinin de kurulduğu bir alandır. Yerinde yaşlanmanın temel hedefi refahın artışı, bağımsızlık, özgürlük, yaşanılan ev ile olan duygusal bağın sürdürülmesi, arkadaş, komşuluk ilişkilerinin devam etmesi böylece yaşlı bireylerin sağlıklı yaşlanmalarına, mutluluk düzeylerinin artmasına ve kendi evinde yaşamını sürdürmelerine yardımcı olmaktır. Alışkın olunan bir çevrede yaşamaya devam etmek yaşlı bireylerin yaşam kalitelerini ve bununla bağlantılı olarak mutluluk düzeylerini arttırmaktadır. Mutluluk ve yerinde yaşlanma kavramlarının birbirine çok yakın olduğu belirtilmektedir. Yaşlılıkta meydana gelen özellikle yaşam alanı değişimleri başta olmak üzere tüm değişimler, yaşlıların mutluluklarını etkilemektedir. Yerinde yaşlanma kavramı“yaşlı bireyin tanıdık bir ortamda yaşama isteği”olup, yaşlı bireyin bağımsızlık, güven, otonomi, sosyal destek sistemleri gibi mutluluğu doğrudan etkileyecek faktörleri etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The world population is getting older day by day. The situation is similar in our country, and while developments in medicine and technology extend the average life expectancy, the elderly population is increasing rapidly. The increase in the elderly population makes old age problems more visible. For the elderly, the environment they are in is not only a place where life is sustained, but also an area where social relations and elderly identity are established. The main goal of aging in place is to increase welfare, independence, freedom, maintaining the emotional bond with the home they live in, continuing friendships and neighborly relations, thus helping elderly individuals to age healthily, increase their happiness levels and continue living in their own homes. Continuing to live in a familiar environment increases the quality of life of elderly individuals and, in connection with this, their happiness levels. It is stated that the concepts of happiness and aging in place are very close to each other. All changes that occur in old age, especially changes in living spaces, affect the happiness of elderly people. The concept of aging in place is“the desire of the elderly individual to live in a familiar environment”and affects factors that will directly affect happiness such as independence, trust, autonomy and social support systems of the elderly individual.