Suriye iç savaşının Hatay ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin 2018 yılı sonrası ihracat durumlarına etkisinin araştırılması
Investigating the effect of the Syrian civil war on the export situation of SMEs operating in Hatay province after 2018'
  1. Tez No: 887608
  2. Yazar: SALİH MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN CAFRI AÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hatay ekonomisinin daha aktif hale gelmesi açısından ihracat önemli bir yer tutmaktadır fakat Suriye'de ortaya çıkan iç savaş 2018 sonrasında da, bölgede bulunan diğer şehirler gibi Hatayı da olumsuz etkilemiştir. Bu çalışmada Suriye iç savaşının Hatay ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin 2018 yılı sonrası ihracat durumlarına etkileri araştırılmış ve kamu kurumlarının ne tür katkılar sağlayacağı üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda; 2018 sonrasında Son 3 yılda herhangi bir kamu kurumunun destek programlarından faydalanan ve faydalanmaya KOBİ'lerin problemleri arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı, işletme orijininin Suriye olmasına göre KOBİ'lerin problemleri arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı, 2018 sonrasında Suriye'ye ihracat yapan KOBİ'lerin problemleri arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı, faaliyet gösterilen sektörlere göre KOBİ'lerin problemleri arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı, İhracat tutarlarına göre KOBİ'lerin problemleri arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı, KOBİ'lerin problemleri ile kamu kurumlarının sağlayacağı destekler arasında korelasyon olup olmadığı incelenmiştir. Destek programlarından faydalanan ve faydalanmayan, ihracat tutarları farklı olan KOBİ'lerin sorunları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca kamu kurumlarının desteklerinin KOBİ'lerin sorunlarının çözülmesinde önemli rol oynadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Exports have an important place in making Hatay's economy more active. However, the civil war that broke out in Syria after 2018 negatively affected Hatay, like other cities in the region. In this study, the effects of the Syrian civil war on the export status of SMEs operating in Hatay province after 2018 were investigated and what kind of contributions public institutions would make were emphasized. In this context; Whether there is a significant difference between the problems of SMEs that have benefited from and those that have benefited from the support programs of any public institution in the last 3 years after 2018, Whether there is a significant difference between the problems of SMEs depending on whether the origin of the business is Syria, The problems of SMEs that export to Syria after 2018 It was examined whether there is a significant difference between the problems of SMEs according to the sectors in which they operate, whether there is a significant difference between the problems of SMEs according to their export amounts, and whether there is a correlation between the problems of SMEs and the supports provided by public institutions. A significant difference was found between the problems of SMEs that benefit from support programs and those that do not, and whose export amounts are different. It has also been determined that the support of public institutions plays an important role in solving the problems of SMEs.