İzmir ili metropol ilçelerindeki ilkokul öğrencilerinde helicobacter pylori antikor prevalansı ve kan grupları ile ilişkisi
The Seroprevalence of helicobacter pylori antibodies in primary school students of İzmir metropolitan districts and it's association with blood groups
- Tez No: 88766
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET İZMİR İLİ METROPOL İLÇELERİNDEKİ İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNDE HELICOBACTER PYLORI ANTİKOR PREVALANSI VE KAN GRUPLARI İLE İLİŞKİSİ Helicobacter pylori (Hp) dünyada oldukça sık görülen ve birçok gastrointestinal sistem hastalığına yol açabilen bir mikroorganizmadır. Bu enfeksiyon gelişmekte olan ülkelerde özellikle çocukluk çağında kazanılmaktadır. Fakat ülkemizdeki çocukluk çağı Hp prevalansı yeterli düzeyde değerlendirilmemiştir. Bundan dolayı bu çalışmada ilkokul öğrencilerinde Hp enfeksiyon prevalansı ve kan grupları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. İzmir metropolitan ilçelerindeki ( Balçova, Bornova, Buca, Karşıyaka, Konak ve Narlıdere ) yaşları 7-13 arasında olan (ort. yaş=9.41±1.53) 600 ilkokul öğrencisi [31 1 (% 52) erkek, 289 (% 48) kız] çalışmaya alındı. Çalışma grubu metropol ilçelerindeki ilkokullarda okumakta olan 183.541 öğrenci arasından rastgele olarak (p= 0.30 ± 0.05 and a= 0.05) seçildi. Anti-Hp IgG Immunokromatografik teknikle test edildi. Anti-Hp IgG antikor prevalansı tüm grupta % 23.8 olarak bulundu. Erkek ve kız öğrencilerin Hp enfeksiyonu prevalansları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (% 28.3 ve % 19.0, P=0.0077). Hp enfeksiyon prevalansı her iki cinsiyette de yaş ile birlikte artmaktaydı. Hp antikor prevalansı ile ailenin kalabalık oluşu, oda sayısı, şehir şebeke suyu, evdeki banyo ve tuvalet durumu ve aile üyelerinin dispeptik yakınmaları arasında herhangi bir ilişki bulunmadı. Sosyal ve ekonomik durum yükselirken Hp prevalansının azaldığı bulunmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sadece Hp antikor prevalansı ile yatak paylaşım durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (Hp pozitif grupta % 49.0, Hp negatif grupta % 37.7, P=0.016). Çalışma grubunda ABO-Rh kan grup antijenleri ile Hp antikor prevalans oranları arasında herhangi bir ilişki saptanmadı. 46
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY: THE SEROPREVALENCE OF HELICOBACTER PYLORI ANTIBODIES IN PRIMARY SCHOOL STUDENTS OF IZMIR METROPOLITAN DISTRICTS AND IT'S ASSOCIATION WITH BLOOD GROUPS Helicobacter pylori (Hp) which is the one of the most common microorganism in the world can lead to various gastrointestinal diseases.This infection is especially acquired in childhood period in developing countries. But Hp prevalence of children has not been determined sufficiently in our country. Therefore this study was aimed to determine the seroprevalence of Hp infection and it's relation to blood groups of primary school students. 600 primary school students [ aged between 7-13 years (mean age= 9,41±1,53), 311 (52 %) male, 289 (48 %) female ] of Izmir metropolitan districts (Balçova, Bornova, Buca, Karşıyaka, Konak and Narlıdere) were included in the study. This study group was randomly selected from 183.541 students of primary schools of metropolitan districts (p= 0.30 ± 0.05 and a= 0.05). Anti-Hp IgG was detected by immunochromatographic technic. The prevalence of anti- Hp IgG antibody was found to be 23,8 % in the whole group. There was a statistically significant difference between the prevalence of Hp infection of male and female students (28,3 % vs 19,0 %, p= 0,0077). It was also found that the prevalence of Hp infection increased with age. There was no relationship between Hp antibody prevalence and family crowding, room number, city water supply, bathroom and WC status of the house and dispeptic complaints of family members. However there was found that the prevalence of Hp antibodies was decreased while the social and economical condition, it is'nt statistically significant. There was only statistically significant difference between Hp antibody seroprevalence and bad sharing condition which was 49 % in Hp positive group and 37,7 % in Hp negative group (p=0,016). There was no association between blood group antigens (ABO-Rh) and Hp antibody prevalence ratio in this study group.. 47- T.C. ^--4'“ ”"?