Yetişkinlerin psikolojik yardım arama tutumlarının yordanması
The prediction of adults? psychological help seeking attitude
- Tez No: 280358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP CİHANGİR ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, yetişkinlerin psikolojik yardım arama tutumlarının yordanması amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini İzmir ili metropol ilçelerindeki sosyo-ekonomik düzeyleri farklı okullarda okuyan öğrenci velileri oluşturmuş ve 298'i kadın, 142'si erkek olmak üzere toplam 440 yetişkin örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Yardım Arama Tutumu Ölçeği, Kendini Saklama Ölçeği, Duyguları İfade Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) 13.0 ile çözümlenmiştir. Kendini saklama, duyguları ifade etme ve cinsiyetin yetişkinlerin psikolojik yardım arama tutumlarını yordama gücünü ortaya koymak amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi yapılmıştır.Araştırmanın bulguları incelendiğinde, kendini saklama, duyguları ifade etme ve cinsiyetin yetişkinlerin psikolojik yardım arama tutumlarının anlamlı birer yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Analize giren bu üç değişkenin, yetişkinlerin psikolojik yardım arama tutum puanlarındaki toplam varyansın % 16,4'ünü açıkladığı saptanmıştır. Bu bulgular, literatürde yer alan diğer araştırmaların sonuçları doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to predict psychological help seeking attitudes of adults?.440 adults (298 women and 142 men) were selected for the research sample. They are the families whose childrens educate different schools in İzmir. They come from various socio-economic backgrounds. In this study, to collect data, four instruments were used: Help Seeking Attitude Scale, Self-Concealment Scale, Emotional Expression Questionaire and Personal İnformation Form, prepared by the researcher, aiming to collect socio-demographic data. The Statistical Package for Social Sciences version 13.0 was used to analyze the data collected on this research. Multiple Regression Analysis was used to research the correlation between psychological help seeking attitude of adults, self-concealment, emotional expression and gender.According to the results, self-concealment, emotional expression and gender are correlated with the psychological help seeking attitude of adults. When analyzed, these three variables comprised 16.4% of the total variance in psychological help seeking attitude. These findings were discussed in light of the other study?s results found in the empirical literature.