Periodontitis vakalarından izole edilen karanfil zerdeçal özleri ve bunların kombinasyonunun streptococcus mutans ve candida albicans'a karşı antimikrobiyal aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antimicrobial activity of clove and turmeric extracts and their combination against streptococcus mutans and candida albicans isolated from periodontitis cases
- Tez No: 887684
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalıĢma Osol Al-Deen Üniversitesi Eğitim DiĢ Hastanesin'de yürütülmüĢtür. ÇalıĢmaya periodontitis Ģikâyeti ile baĢvuru yapan 100 hasta katılmıĢtır. ÇalıĢmaya katılmadan önce hastalara çalıĢma hakkında bilgi verilmiĢ ve sözlü onayları alınmıĢtır. Hastalardan örnekler hastane ortamında alınmıĢ ve zenginleĢtirilmiĢ besiyeri olarak kanlı agara ekilmiĢtir. Laboratuvarda Candida albicans için seçici olan HiChrom besiyerine ve Streptococcus mutans için seçici olan mitis salivarius agar besiyerine alt kültürleme yapılmıĢtır. C. albicans ve S. mutans'ın tanımlaması için PCR tekniği uygulanmıĢtır. Bu iĢlemler sonucunda alınan 100 örnekten 52'si C. albicans izolatı ve 39'u ise S. mutans izolatı olarak tanımlanmıĢtır. Ayrıca, tanımlama iĢlemlerinde yeni bir suĢ keĢfedilmiĢ ve NCBI Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi'ne kaydedilmiĢtir. Karanfil ve zerdeçal için ham sulu bitki ekstraktı izolatlar üzerinde antimikrobiyal etkisinin tespit edilebilmesi için test edilmiĢtir. Ekstraktlar 5 konsantrasyonda (%20, %40, %60, %80, %100) seyreltilmiĢtir. S. mutans için kloroheksidin ve C. albicans için nistatin olan pozitif kontrole yakın olan en iyi konsantrasyonu bulmak için tekrar test edilmiĢtir. Elde edilen sonuçlar bazı izolatların ham bitki ekstraktına karĢı direnç bazılarının ise hassasiyet gösterdiğini ortaya çıkarmıĢtır
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Osol Al-Deen University Teaching Dental Hospital. The study included 100 patients who presented with periodontitis. Patients were informed about the study and their verbal consent was obtained before participation in the study. Samples were taken from the patients in the hospital environment and cultured on blood agar as enriched medium. In the laboratory, subculturing was performed on HiChrom medium selective for Candida albicans and mitis salivarius agar medium selective for Streptococcus mutans. PCR technique was applied for the identification of C. albicans and S. mutans. As a result of these procedures, 52 of the 100 samples were identified as C. albicans isolates and 39 as S. mutans isolates. In addition, a new strain was discovered during the identification process and registered in the NCBI National Centre for Biotechnology Information. Crude aqueous plant extracts of clove and turmeric were tested to determine their antimicrobial effect on the isolates. The extracts were diluted at 5 concentrations (20%, 40%, 60%, 80%, 100%). Chlorohexidine for S. mutans and nystatin for C. albicans were tested again to find the best concentration close to the positive control. The results obtained revealed that some isolates showed resistance to the crude plant extract while others showed sensitivity.