Geleneksel odun üretim işçiliğinde çalışan tahtacı Türkmenlerin iş doyumlarının ve tahtacı Türkmenlere yönelik algıların ölçülmesi
Measuring the job satisfaction of Tahtacı Turkmens working in traditional wood production and the perceptions towards Tahtacı Turkmens
- Tez No: 887695
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEHMİ TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmayla, geleneksel odun üretim işçiliğinde önemli bir yeri olan ve bu mesleği yapma eğilimleri giderek azalan Tahtacı Türkmenlerin iş doyum düzeylerinin ve ormancılık teşkilatı yönetici ve teknik personelinin bu kesime yönelik algı düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Tahtacı Türkmenlerin iş doyumu ve Tahtacı Türkmenlere yönelik algı, bu öbek özelinde hazırlanan bir iş doyum ölçeği ve algı ölçeği ile belirlenmiştir. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılarak; Faktör analizi, T testi, ANOVA ve Pos-hoc çözümlemeleri yapılmıştır. Verilerin değerlendirlmesi sonucunda; Tahtacı Türkmenlerin iş doyumunun 9 faktörden ve Tahtacı Türkmenlere yönelik algının ise 7 faktörden oluştuğu bulunmuştur. Tahtacı Türkmenlerin“orta düzeyde iş doyumuna”sahip olduğu ve iş doyumunun; cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, öğrenim durumu, mesleki tecrübe, geçici evin çalışma alanına uzaklığı, işi sevme durumu, üretim şekli, ücret çeşidi ve çalışma birimi değişkenlerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ormancılık teşkilatı yönetici ve teknik personelinin tahtacı Türkmenlere yönelik“büyük ölçüde algı düzeyine”sahip olduğu ve algının; eğitim durumu, yaş, mesleki tecrübe ve mezun olunan üniversite değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Tahtacı Türkmenlerin iş doyumlarının arttırılmasına yönelik bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to reveal the job satisfaction levels of Tahtacı Turkmens, who have an important place in traditional wood production workmanship and whose tendency to do this profession is gradually decreasing, and the perception levels of forestry organization personnel towards this segment. Job satisfaction of Tahtacı and perception towards Tahtacı were determined with a job satisfaction scale and perception scale prepared specifically for this group. To evaluate the data obtained, T test, ANOVA and Pos-hoc analyzes were performed using the SPSS package program. As a result of the study; It was found that the job satisfaction of Tahtacı consists of 9 factors and the perception towards Tahtacı consists of 7 factors. It has been determined that Tahtacı have a medium level of job satisfaction and that job satisfaction varies according to gender, age, number of children, education level, professional experience, distance of the temporary home to the work area, liking for the job, production method, wage type and working unit variables. The forestry organization personnel have a high level of perception towards woodworking Turkmens and the perception is; it was determined that there was a significant difference according to the variables of education level, age, professional experience and graduated university.