Ev tipi fırınlar için yeni bir teleskobik ray sistemi tasarımı
Design of a new telescopic rail system for household ovens
  1. Tez No: 887696
  2. Yazar: İLKER SEVENCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AYDAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde yaygın kullanılan ev tipi fırınlarda fırın tepsileri ve ızgaraları fırına yerleştirmek için yan duvar tel raf sistemleri kullanılmaktadır. Ev tipi fırın üreten firmalar tarafından yapılan pazar araştırmaları tepsi ve diğer pişirme aksesuarlarını fırın içine yerleştirme ve almayı kolaylaştıracak tasarım talepleri olduğunu göstermiştir. Buradan yola çıkarak geliştirilen teleskobik ray sistemleri ergonomik bir kullanım avantajı sağlayarak bu talebi kısmen karşılamıştır. Teleskobik ray sistemlerinin fırın içinde yer alan yan duvar tel raflara kaynaklanmış olması bu avantajı sadece o raf seviyesinde kullanmaya izin vermekte, diğer raf seviyelerinde kullanım kolaylığı sağlamamaktadır. Bu tez çalışmasında teleskobik ray sisteminin fırın içindeki tüm raf seviyelerinde kullanılabilmesi için yeni bir teleskobik ray sistemi tasarımı geliştirilmesi hedeflenmektedir. NX Siemens 3 boyutlu tasarım programı ile oluşturulan tasarımın yapısal analizleri için ANSYS Workbench programı kullanılmıştır. Model imalatı yapıldıktan sonra deneysel analizler ile standart testler uygulanmıştır. Sonlu elemanlar analizleri ile deneysel sonuçlar karşılaştırılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wire rack systems are being used to place trays and accessories in today's commonly used home ovens. Market research made by companies manufacturing home-type ovens has shown increases in design that will make it easier to place and provide trays and other cooking accessories inside the oven. Starting from this point of view, improved telescopic rail systems have fulfilled this demand partly by providing an ergonomic usage advantage. The fact that telescopic rail systems are welded to wire shelves in the oven allows this advantage to be used only at that shelf level and does not provide ease of use on other shelf levels. The development of a new telescopic rail system's design is aimed so that telescopic rail system can be used at all shelf levels inside the oven in this thesis study. ANSYS Workbench analysis program were used for the structural analysis of the design which made by NX Siemens Cad design program. After the model was manufactured, experimental analyzes were performed with standardized tests. The results of finite element analyses and experimental tests are presented by comparing.